Home / Bałkany / Chorwacja / Spotkanie z ambasadorem Chorwacji w Kosowie

Spotkanie z ambasadorem Chorwacji w Kosowie

visa.źródło-orainfo.com

Od 1 lipca br. na obywateli Kosowa zostanie nałożony obowiązek posiadania wiz podróżując do Chorwacji – to główny temat spotkania przewodniczącego Kosowskiej Izby Gospodarczej (OEK), Safeta Gërxhaliego z ambasadorem Chorwacji w Prisztinie, Zoranem Vodopijem.

Podróżujący, którzy posiadają paszport potwierdzający obywatelstwo jednego z państw Unii Europejskiej oraz wizy Schengen będą zwolnieni z obowiązku wizowego. Pozostali, w tym także obywatele Kosowa, będą zobowiązani do posiadania wiz.

Podczas spotkania został poruszony także temat dotyczący dalszej współpracy między krajami. Przewodniczący OEK, Safet Gërxhaliu wyraził swoje obawy w związku z członkostwem Chorwacji w Unii Europejskiej, bowiem z dniem gdy Chorwacja stanie się pełnoprawnym członkiem Wspólnoty, tj. 1 lipca br., wymiana handlowa między krajami może być ograniczona poprzez bariery celne. Podał także informację o wymianie handlowej między Kosowem a Chorwacją, która w roku 2012 osiągnęła wartość 66 mln EUR, z czego eksport chorwackich towarów wyniósł 64 mln EUR, natomiast import 2 mln EUR. Tymczasem ambasador Chorwacji, Zoran Vodopija zapewnił, iż chorwacki rząd rozważa wszelkie możliwości i szuka odpowiedniego rozwiązania, aby w przyszłości dalsza współpraca z Kosowem rozwijała się pomyślnie, a członkostwo Chorwacji w UE stało się pomostem łączącym Kosowo z Europą.

 

Źródło: orainfo.com, ekonomia-ks.com

 

About Ewelina Górzkowska

KOMENTARZE