Home / Bałkany / Bułgaria / Sprzeciw bułgarskich hodowców bydła wobec otrzymywanej części dopłat
źródło-news.expert.bg

Sprzeciw bułgarskich hodowców bydła wobec otrzymywanej części dopłat

Jak poinformowało Krajowe Stowarzyszenie Hodowców w Bułgarii, rolnicy żądają wypłacenia większej części z dopłat jeszcze do końca tego roku. Hodowcy z całego kraju wyrażają również gotowość do podjęcia protestów, jeśli rząd nie zmieni swojej polityki wobec rolnictwa.

Napięcie wśród rolników jest spowodowane wysokością dopłat przypadających na jedno zwierzę. Według ministra rolnictwa, łączna kwota środków przeznaczonych na dopłaty w 2013 roku będzie wynosiła 100 mln BGN (ok. 2013 mln PLN) i zostanie wypłacona w krajowym systemie płatniczym w dwóch ratach – teraz i na początku 2014 roku.

Hodowcy twierdzą jednak, że Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej nie wykonało postanowień Rady Doradczej ds. Hodowli bydła, związanych z metodą wypłaty środków, które miały być wypłacane w taki sam sposób, jak w zeszłym roku. W tym miesiącu hodowcy otrzymają zaledwie 40% z dopłat przeznaczonych na jedno zwierzę,  zaś pozostała część środków – dopiero w przyszłym roku. Dla porównania, w październiku 2012 roku wypłacana kwota wynosiła 70% z dotacji, a na początku 2013 roku wypłacano pozostałe 30%.

W liście Stowarzyszenia Hodowców w Bułgarii do mediów możemy przeczytać, że niezadowolenie wśród ludzi jest ogromne. Czują się oni oszukani i obecnie ich największym zmartwieniem jest brak środków na zakup odpowiedniej ilości paszy dla zwierząt, która starczyłaby im do końca zimy.

Według nich, rząd stoi w obliczu bankructwa rolnictwa, mimo tego, iż obiecał, że hodowla będzie jego sektorem priorytetowym. Stowarzyszenie twierdzi, że działano na korzyść hodowców zbóż, którzy otrzymali więcej pieniędzy w bezpośrednich płatnościach obszarowych, włączając w to środki z budżetu państwowego.

 

Źródło: investor.bg, news.expert.bg

 

About Angelika Czarnopyś

KOMENTARZE