Home / Kultura / Festiwale / Srebrny Niedźwiedź dla rumuńskiego reżysera
źródło: jurnalul.ro

Srebrny Niedźwiedź dla rumuńskiego reżysera

Jury Berlinale 2015, kierowane przez Darrena Aronfsky’ego, przyznało Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera Radu Jude za film „Aferim!”, stylizowaną na western opowieść  o XIX-wiecznej Wołoszczyźnie. Rumuński filmowiec podzielił się nagrodą z polską reżyserką, Małgorzatą Szumowską („Body/Ciało”).

Scenariusz do filmu napisali Radu Jude i Florin Lăzărescu, zdjęcia są dziełem Mariusa Panduru, za montaż odpowiedzialny był Cătălin Cristuţiu, za dźwięk – Dana Lucreţia Bunescu, kostiumy przygotowała Dana Păpăruz, autorką scenografii jest Augustina Stanciu, konsultację historyczną przeprowadziła Constanţa Vintilă-Ghiţulescu, natomiast producentem filmu jest Ada Solomon.

FOTO: Silviu Ghetie

Radu Jude był już wielokrotnie nagradzany w szczególności za filmy krótkometrażowe („Lampa cu căciulă”, „Alexandra”, „O umbră de nor”). Jego debiutancki długi metraż, „Cea mai fericită fată din lume” („Najszczęśliwsza dziewczyna na świecie”, 2009), otrzymał m.in.nagrodę CICAE na Festiwalu w Berlinie oraz nagrodę FIRESCI na Festiwalu w Sofii oraz IndieLisboa. Drugi długometrażowy film Jude, „Toată lumea din familia noastră” („Wszyscy w naszej rodzinie”, 2012), otrzymał Grand Prix na Festiwalu w Sarajewie oraz Bayard d’Or i nagrodę dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Frankofońskich w Namurze.

Srebrny Niedźwiedź dla Jude to kolejny sukces rumuńskich filmowców w Berlinie. Całkiem niedawno, bo zaledwie dwa lata temu, film „Poziţia copilului” („Pozycja dziecka”) w reżyserii Călina Petera Netzera, zdobył najważniejszą statuetkę, Złotego Niedźwiedzia.

FOTO: Silviu Ghetie

- Nakręciłem film o mentalności i o tym, w jaki sposób mentalność jest przekazywana z pokolenia na pokolenie – jest jak dżuma, jak plaga. Wszystko to pokazałem na tle XIX-wiecznej Wołoszczyzny.  Poza tym film opowiada o wielu innych problemach – o niewolnictwie Romów, o kondycji kobiet, relacjach rodziców z dziećmi, edukacji, antysemityzmie. […] Zdecydowaliśmy się na film czarno-biały, żeby widz od samego początku wiedział, że ogląda subiektywną i ograniczoną rekonstrukcję rzeczywistości, której już nie ma. Ponadto, razem z dyrektorem zdjęć, Mariusem Panduru, postanowiliśmy pobawić się stereotypową narracją i wizualnymi schematami kojarzonymi z westernem oraz starymi filmami rumuńskimi, takimi jak „Moara cu noroc” czy  „Moromeţii” – wyjaśniał Radu Jude w wywiadzie dla portalu informacyjnego gandul.info.

FOTO: Silviu Ghetie

„Aferim” to opowieść Constandina, granego przez aktora Teodora Corbana, który w towarzystwie swojego syna (Mihai Comănoiu) poszukuje zbiegłego niewolnika (Cuzin Toma). Muzyka do filmu została opracowana na podstawie kompozycji Antona Panna (XIX-wiecznego wołoskiego kompozytora, poety, folklorysty), w interpretacji formacji „Trei Parale”.

ZOBACZ: Oficjalny trailer „Aferim!”

Źródła: gandul.info, adevarul.ro

 

 

 

 

 

About Olga Bartosiewicz

Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się XX-wieczną literaturą rumuńską i francuską.
KOMENTARZE