Home / Bałkany / Srećan Sveti Trifun! czyli jak prawosławni świętują Walentynki!
noviput.rs
noviput.rs

Srećan Sveti Trifun! czyli jak prawosławni świętują Walentynki!

Kiedy w Europie Zachodniej większość par świętuje Dzień zakochanych, którego patronem jest Święty Walenty, Słowianie Południowi obchodzą Dzień Świętego Tryfona. Święty Tryfon jest patronem wina, pól uprawnych oraz miłości małżeńskiej.

14 lutego to w Bułgarii, Serbii oraz Rosji święto wina, a korzenie tego wydarzenia sięgają starożytnego kultu boga m.in. winnej latorośli boga Dionizosa. Kultura wina i uprawy winogron na terenie Serbii sięga czasów rzymskiego cesarza Marka Aureliusza.

Święty Tryfon to święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, męczennik chrześcijański. Ścięty mieczem za szerzenie chrześcijaństwa wśród pogan. Legenda głosi, że święty skaleczył się podczas przycinania winogron, stąd przedstawiany jest z płaszczem w kolorze jasnoczerwonym.

Tryfon jest patronem miasta Kotor i Boki Kotorskiej w Czarnogórze. Według kalendarza juliańskim dzień św. Tryfona przypada 1 lutego, natomiast zgodnie z kalendarzem gregoriańskim 14 lutego.

Na Bałkanach można znaleźć wiele rodzajów win wysokiej jakości, jak również wziąć udział w licznych winnych festiwalach. W Serbii najwięcej tego typu wydarzeń znajdziemy w Wojwodinie, regionie słynącym z doskonałych win. Wspomnijmy choćby Festiwal Wina „Interfest”, który co roku na początku lata odbywa się w stolicy regionu, Nowym Sadzie czy Grožđenbal,  mający miejsce w Karłowicach.

 

źródła: b92.netcasopisvino.co.rsagroinfotel.net

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE