Home / Polska i Bałkany / Średnia płaca w Chorwacji najwyższa w regionie

Średnia płaca w Chorwacji najwyższa w regionie

Średnia płaca netto w Chorwacji jest wyższa o 77% od średniego wynagrodzenia w Serbii, o 39% wyższa od średniej płacy w BiH, o 15% wyższa od średniej płacy na Słowacji, o 5% wyższa od średniej płacy w Czechach – wynika z badania przeprowadzonego przez portal MojaPlaća.hr.

Przez ostatnie 3 miesiące średnie wynagrodzenie w Chorwacji wynosiło 5501 HRK (3025 PLN), czyli o 0,7% mniej niż w poprzedzającym je kwartale. Po dodaniu premii, wysokość średniej płacy wzrastała do 5601 HRK (3080 PLN). W ostatnich 3 miesiącach średnie zarobki mężczyzn były wyższe od pensji kobiet o 9%, a różnica w dochodach zmieniła się w porównaniu do wcześniejszych 3 miesięcy, kiedy kobiety zarabiały średnio o 11% mniej niż mężczyźni.

O 13% wyższe od średniej były w ubiegłym kwartale płace w prywatnych firmach z kapitałem zagranicznym, natomiast płace w przedsiębiorstwach prywatnych z większościowym udziałem chorwackiego kapitału były o 7% niższe od średniej. Płace w przedsiębiorstwach państwowych, administracji i służbie publicznej były o 3% wyższe od średniej.

Wysokość pensji wypłacanych pracownikom w Chorwacji zależała również od wielkości przedsiębiorstwa w którym pracowali. W firmach zatrudniających mniej niż 10 pracowników płace były o 13% niższe niż średnia krajowa, podczas gdy w dużych przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 1000 pracowników pensje były o 6% wyższe od średniej.

Nowi pracownicy zarabiali w Chorwacji średnio o 17% mniej od średniej, podczas gdy wynagrodzenia pracowników z co najmniej 10-letnim stażem pracy były o 9% wyższe od średniej płacy.

Źródła: jutarnji.hr, mondo.rs

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE