Home / Polityka / Polityka regionalna / Stanowisko prezydenta Nikolicia i patriarchy Irineja o Kosowie bardzo zbliżone
PATRIJARH IRINEJ I TOMISLAV NIKOLIC

Stanowisko prezydenta Nikolicia i patriarchy Irineja o Kosowie bardzo zbliżone

22 stycznia 2015 w siedzibie Serbskiej Cerkwi Prawosławnej spotkali się prezydent Serbii, Tomislav Nikolić, oraz głowa cerkwii, patriarcha Irinej. Rozmowa dotyczyła projektu programu postępowania w sprawie Kosowa i Metochii. Po trwającym 2 godziny spotkaniu prezydent przyznał, że on i Cerkiew mają bardzo zbliżony punkt widzenia.

Prezydent ujawnił, że wraz z Irinejem rozmawiali o możliwych i akceptowalnych metodach działań związanych z utraconą ziemią. Działaniach, które nie zagrożą suwerenności i integralności terytorialnej kraju, a jednocześnie będą możliwe do zrealizowania biorąc pod uwagę obecną sytuację geopolityczną Serbii. Wnioski z debaty nie zostały sformułowane w postaci żadnego dokumentu, jednak i na to przyjdzie czas, po konsultacjach z rządem – zapowiada prezydent Nikolić. Przyznał, że z wszelkimi decyzjami należy poczekać do pierwszego w tym roku spotkania Belgrad – Prisztina w Brukseli, które odbędzie się 9 lutego.

Tomislav Nikolić rozmawiał z Irinejem także o relacjach między państwem a cerkwią. Przyznał, że w związku ze zmartwieniem o losy Kosowa i Metochii, patriarcha powinien być informowany o tym, jak postępuje dialog z Prisztiną, a on sam, jako członek Serbskiej Cerkwii Prawosławnej, chce wiedzieć na bieżąco, jakie są jej opinie na bieżące tematy.

Źródła: tanjug.rs, b92.net, blic.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE