Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Stany Zjednoczone wspierają grecki rząd w przeprowadzaniu reform

Stany Zjednoczone wspierają grecki rząd w przeprowadzaniu reform

W piątek w Atenach odbyło się spotkanie przedstawicieli greckiego rządu z Philipem H. Gordonem, Asystentem Sekretarza Stanu USA  ds. Europejskich i Euroazjatyckich. Wizyta Gordona miała na celu pokazanie społeczności międzynarodowej, że Stany Zjednoczone wspierają grecki lud i rząd oraz że solidaryzują się z nimi w próbach wprowadzenia reform oraz uzdrowienia gospodarki.

Przedstawiciele greckich partii DIMAR oraz PASOK, a także Minister Spraw Zagranicznych Dimitris Avramopulos zapewnili Gordona, że koalicja rządząca jest zdeterminowana wprowadzać zmiany. Ten stwierdził natomiast, że bez reform Grecja nie poradzi sobie w strefie euro i zapewnił, że rząd USA wspiera ją nie tylko ze względu na fakt, że kryzys dotknął milionów ludzi, ale dlatego, że przede wszystkim dotyczy on i amerykańskiej gospodarki. Podkreślił, że choć Stany Zjednoczone nie zabierają bezpośrednio głosu w procesie podejmowania kluczowych decyzji w Europie, Waszyngton sprzeciwia się rozwiązywaniu kryzysu (wyłącznie) poprzez ściślejszą konsolidację systemów podatkowych w Unii. Jego zdaniem, jednocześnie należy postawić na pobudzanie wzrostu gospodarczego i pomnażanie miejsc pracy.

Zapytany o Grecję i jej położenie odparł, że jest jeszcze zbyt wcześnie na starania Aten o wynegocjowanie odrodzenia w czasie realizacji programu i memorandum podpisanego z Troiką. Kraj musi – jego zdaniem – najpierw wykazać wolę wprowadzenia programu w życie i poczekać, aż Europa będzie bardziej chętna do zaakceptowania proponowanego przez greckie partie polityczne odwleczenia jego realizacji w czasie. W sprawie wyjścia Grecji ze strefy euro uznał, że przywódcy europejscy ze wszystkich sił starają utrzymać strefę w nienaruszonym stanie, bez względu na koszty.

Podczas spotkania z greckim Ministrem Spraw Zagranicznych Avramopulosem, Philip Gordon rozmawiał głównie o sprawach dotyczących regionu: Bałkanów, Turcji, Iranu i Syrii. W sprawie tego ostatniego kraju podkreślił, że Waszyngton jest zaniepokojony sytuacją, jaka panuje pod rządami prezydenta Baszara al-Assada, który – jego zdaniem – nie jest w stanie utrzymać stabilności, toteż w Syrii, zdaniem USA, powinien nastąpić przewrót polityczny, który z pewnością poprawi sytuację. Podkreślił, że wszelkie starania Stanów, by uchwalić na forum ONZ odpowiednią rezolucję ws. Syrii były dotychczas blokowane przez Rosję oraz Chiny.

Zapytany o ruchy rosyjskiej marynarki wojennej na wschodniej części Morza Śródziemnego Gordon poinformował, że Stany mają pewność, iż Rosjanie dostarczają Syrii broń. Na koniec stwierdził, że nie widzi powodu, dla którego relacje grecko-tureckie miałyby ucierpieć na tureckim zaangażowaniu w sprawę syryjską. Podkreślił konieczność utrzymania dobrosąsiedzkich stosunków z Turcją w dobie pogorszenia się relacji turecko-izraelskich oraz skomplikowanej sytuacji wokół Cypru.

 

Źródło: athensnews.gr

 

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE