Home / Bałkany / Czarnogóra / Stany Zjednoczone popierają przystąpienie Czarnogóry do UE i NATO
Milo Djukanovic; http://wirtschaftsblatt.at

Stany Zjednoczone popierają przystąpienie Czarnogóry do UE i NATO

Premier Czarnogóry Milo Đukanović spotkał się w piątek z amerykańskim zastępcą asystenta sekretarza stanu ds. Europy i Euroazji Philipem Reekerem. Podczas rozmowy wspólnie stwierdzono, że Stany Zjednoczone i Czarnogóra pozostają w bardzo dobrych stosunkach, które opierają się na wzajemnej współpracy.

Đukanović wyraził wdzięczność dla rządu Stanów Zjednocznych za kontynuację wsparcia w realizacji priorytetowych celów czarnogórskiej polityki zagranicznej. Jak podkreślił, nadchodzący czas będzie poświęcony na spełnianiu kryteriów i osiąganiu standardów wymaganych przez UE i NATO.

Procesy reform, które są wymagane przez   agendy europejskie i euroatlantyckie są dla nas przede wszystkim wewnętrzną potrzebą i zdajemy sobie sprawę z ich znaczenia w osiąganiu lepszej jakości życia dla obywateli Czarnogóry – oznajmił szef rządu.  Zgodnie ze słowami Philipa Reekera, Stany Zjednoczone bez względu na obowiązki jakie narzucą organizacje międzynarodowe będą uważnie śledziły rozwój wydarzeń na Bałkanach. Zaznaczył on również, że Czarnogóra zawsze może liczyć na  pomoc i wsparcie USA w politycznych, gospodarczych oraz innych ważnych dla kraju kwestiach.

Na spotkaniu poruszono także sprawę Bałkanów Zachodnich. W szczególności pozytywnie skomentowano porozumienie między Belgradem a Prisztiną, jak również członkostwo Chorwacji w UE, które według polityków, otworzy szereg możliwości ściślejszej integracji w poszczególnych obszarach, mających znaczenie dla dalszego rozwoju gospodarczego.

Źródło: portalanalitika.me, pobjeda.me

 

 

 

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE