Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują kandydaturę Serbii do UE

Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjmują kandydaturę Serbii do UE

Przyznanie Serbii statusu państwa kandydującego do UE spotkało się z najwyższym uznaniem Stanów Zjednoczonych, oświadczył asystent Sekretarza Stanu USA Philip Gordon.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z decyzji Unii Europejskiej w sprawie udzielenia Serbii statusu kandydata, o co Stany Zjednoczone zabiegały swojego czasu. Niewątpliwie, jest jeszcze dużo do zrobienia, zwłaszcza w kwestii dialogu między Serbią a Kosowem. Istnieje wciąż wiele różnic wokół problemu północnego Kosowa, ale zachęcamy obie strony do rozmów – poinformował Gordon.
W wywiadzie dla Al Jazeera Balkans, który został opublikowany w piątek na stronie internetowej Departamentu Stanu, Gordon odniósł się także do kwestii Kosowa. Zapewnił, że USA zdecydowanie popierają integralność terytorialną i niezależność tego kraju oraz jego integrację z Unią Europejską.
– Wierzymy, że istnieje sposób, aby umożliwić lokalnym mieszkańcom, Serbom z północy Kosowa zgodny z prawem wybór przedstawicieli, którzy będą kompetentni w rozwiązywaniu ich problemów – oznajmił amerykański urzędnik.

Źródło: beta.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE