Home / Bałkany / Czarnogóra / Statystyczny obywatel Czarnogóry najszczęśliwszy jest w sobotę, do pracy jeździ samochodem i nie interesuje się polityką
Nezaposlenost mondo.me

Statystyczny obywatel Czarnogóry najszczęśliwszy jest w sobotę, do pracy jeździ samochodem i nie interesuje się polityką

Agencja De Facto Consultancy przeprowadziła w zeszłym roku badanie społeczne na pełnoletnich obywatelach Czarnogóry.

Zadowolenie z życia
W skali od jednego do dziesięciu, dorośli ankietowani uważają siebie za szczęśliwych na 6,5 punktów, z czego mężczyźni na 6,15, a kobiety 6,73. Z badania wynika, że osoby, które są w związku małżeńskim są szczęśliwsze od tych, które w takim związku nie są (7,22 do 6,43).
Zadowolenie obywateli spada w ciągu tygodnia i najniższe jest w środy. Od tego dnia stale rośnie aż do soboty, kiedy to Czarnogórcy są najszczęśliwsi; w niedziele zadowolenie z życia zaczyna spadać.
Zadowolenie ze swojego stanu zdrowia deklaruje 63,3% obywateli.

Środki transportu
Najchętniej wykorzystywanym środkiem transportu, w drodze z domu do pracy, jest samochód – 26,2% ankietowanych wskazało tę odpowiedź, 10,9% decyduje się na komunikację miejską, 8,8% taksówki, a 23,4% idzie pieszo. Warto zaznaczyć, że tylko 1% ludzi korzysta w podróży z roweru (dla porównania, w Kopenhadze to aż 63%).

Polityka
Prawie połowa obywateli (48,7 %) Czarnogóry mówi, że nie jest zainteresowana polityką, ale z drugiej strony, aż 11,7% (15,5% mężczyzn i 5,48% kobiet) deklaruje swoje członkostwo w partiach. Ten wynik jest dwukrotnie wyższy niż średnia europejska.
5,5% pełnoletnich obywateli zaznacza ogromne zainteresowanie polityką, 23,1% ludzi jest nieco zainteresowanych, a 22,7% nie potrafi wskazać odpowiedzi.
31,3% pełnoletnich obywateli, na pytanie o gotowość do walki o swoje prawa przyznaje, że podpisało w życiu co najmniej jedną petycję, 47,7% nigdy tego nie zrobiło, ale chciałoby w przyszłości tego dokonać, a 21% uważa, że nigdy nie podpisałoby żadnej petycji.
42% obywateli mówi, że brało udział w legalnych protestach, 25% nie zrobiło tego dotychczas, ale mogłoby wziąć udział. ¼ obywateli deklaruje, że nigdy, pod żadnym pozorem nie będzie uczestniczyć w prawnie zatwierdzonych protestach.

Oszczędzanie
1/3 dorosłych obywateli Czarnogóry (33,3%), oszczędza na różne sposoby. 72,9% osób oszczędzających ma dochód gospodarstwa domowego wyższy niż 600 euro miesięcznie. 38,1% odkładających trzyma pieniądze w banku, podczas gdy 40% ma oszczędności w gotówce. Inni oszczędzają posiadając akcje czy nieruchomości.
Ze wszystkich osób, które nie oszczędzają, 94% jako główny powód podaje fakt, że nie mają wystarczających zarobków.

Internet
45,5% obywateli Czarnogóry korzysta z Internetu każdego dnia (wśród mieszkańców stolicy, co drugi pełnoletni obywatel), a 1/3 (32,6%) w ogóle tego nie robi. Najchętniej z sieci korzystają obywatele z północy.
Ponad 60% osób nie kupuje rzeczy przez Internet, a 12,5% robi to raz na trzy miesiące.

Źródło: vijesti.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE