Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Stećki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO
kgrabowski-stecci-bih_06

Stećki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Decyzję o wpisaniu stećków na listę światowego dziedzictwa podjęto podczas czterdziestej, dorocznej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Stambule, która trwała od 10 do 17 lipca. Na listę wpisano łącznie 21 nowych pozycji.

Spośród 30 wpisanych na listę średniowiecznych nagrobków, 22 znajdują się na terenie Bośni i Hercegowiny, 3 w Serbii, 3 w Czarnogórze oraz 2 w Chorwacji. Na tę decyzję czekano od 6 lat, odkąd w 2009 roku wystosowano wspólny wniosek czterech państw a następnie przygotowywano odpowiednie dokumenty.

W uzasadnieniu decyzji pochwalono współpracę państw byłej Jugosławii, które złożyły jeden wniosek, zgadzając się tym samym, że stećki są ich wspólnym dziedzictwem kulturowym. Zwrócono też uwagę na zły stan w jakim znajduje się część nagrobków, co wymaga szczególnej dbałości.

Najwięcej stećków, bo około 60 tysięcy znajduje się w Bośni i Hercegowinie. W Serbii, Czarnogórze i Chorwacji jest ich po kilka tysięcy. Stećki to średniowieczne nagrobki pochodzące prawdopodobnie nawet z XII wieku. Zdobione są zwykle prymitywnymi rysunkami przedstawiającymi sceny z życia rycerskiego oraz ogólnie wizerunki osób czy roślinne ornamenty. Ciekawostką jest, że na stećkach widnieją także epitafia napisane bośniacką cyrylicą. Informują o tym, kim był zmarły – jakie nosił imię, czym się zajmował oraz jaką religię wyznawał. Nagrobki te były bowiem wspólne dla Patarenów (czy Bogomiłów) oraz Katolików czy Prawosławnych.

Źródła: balkans.aljazeera.net, magazin.hrt.hr

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE