Home / Bałkany / Stolica Rumunii pozostanie w Bukareszcie (przynajmniej na razie)
Stela Popescu

Stolica Rumunii pozostanie w Bukareszcie (przynajmniej na razie)

Parlament rumuński nie przyjął w środę ustawy o przeniesieniu stolicy kraju do Siedmiogrodu. Nasz tekst, opublikowany wczoraj, był tylko primaaprilisowym żartem.

Nie rozmawialiśmy także z Małgorzatą Rejmer, autorką znakomitej książki „Bukareszt. Kurz i krew”, w związku z czym nie mogła poskarżyć się na szwedzkie lesbijki, że w weekendy przylatują masowo do Bukaresztu i okupują klub „Elena”.

P5300045-1024x897

Także rumuński patriarcha Daniel nigdy nie protestował przeciwko marnotrawieniu publicznych środków. Jednak nieprawdziwa wypowiedź, przypisana mu w tekście, że za środki przeznaczone na wzniesienie stolicy można zbudować kilkaset nowych cerkwi, nie wydaje się zupełnie nieprawdopodobna. W 2013 roku serwis BBC informował, że co miesiąc w Rumunii kończy się budowę 10 nowych kościołów, wznoszonych w znacznym stopniu za publiczne pieniądze. Prawdziwa jest również informacja o budowie w Bukareszcie monumentalnej prawosławnej świątyni – Katedry Zbawienia Narodu Rumuńskiego (Catedrala Mântuirii Neamului Românesc), której szacowany koszt wynosi kilkaset milionów euro. Znaczną część tej kwoty pokryje rumuńskie państwo i samorządy lokalne.

31-768x1024

Prawdziwe są postacie wybitnych Rumunów i Rumunek, wymienione we wczorajszym tekście. Michał Waleczny – hospodar, który w 1600 r. na krótko zjednoczył (albo raczej podbił) trzy historyczne dzielnice Rumunii), dacki wódz o imieniu Burebista, czy komediopisarz Ion Luca Caragiale, mogą być jeszcze znani („Burzliwa noc” tego ostatniego była wystawiana w Polsce). Mniej rozpoznawalne mogą być kobiece bohaterki wczorajszego tekstu. Maria Tănase (1913-1963) bywa nazywana królową rumuńskiej piosenki. Chociaż zmarła przeszło pół wieku temu jej głos nadal towarzyszy Rumunom podczas odświętnych sytuacji, ale także prozaicznych, codziennych czynności.

Tu można posłuchać jej piosenek 

d

Lekarka Ana Aslan (1897-1988) jest uznawana za pionierkę rumuńskiej geriatrii i gerontologii. Wynalazła opóźniający starzenie specyfiku Gerovital H3. Z jej eliksiru młodości mieli korzystać m.in. Charlie Chaplin, Kirk Douglas, Salvador Dali, Marlena Dietrich.

Stela Popescu (ur. 1935), to aktorka filmowa i teatralna, która zasłynęła z ról komediowych (co widać na zdjęciu). Zagrała w 25 filmach, kilku serialach, współpracowała z wybitnymi  reżyserami.

e

Prawdziwym bohaterem dzisiejszego tekstu jest jednak pokazany na zdjęciach Bukareszt, miasto w którym wśród potworności przypominających o XX wieku ukryte są liczne małe cuda, dostępne tylko dla tych, którzy są dostatecznie cierpliwi, aby ich szukać, albo otrzymają od wtajemniczonych klucze, otwierające ukryte drzwi.

Krzysztof Górski

Zdjęcia Bukaresztu pochodzą ze strony Niesamowity Bukareszt (dziękuję za możliwość udostępnienia).

Link do primaaprilisowego artykułu

About Krzysztof Górski

Gdańszczanin z urodzenia i z wyboru, nie wyobraża sobie życia bez większej wody, najchętniej słonej. Rumunofil. Pisze pracę doktorską na Uniwersytecie Gdańskim, która dotyczy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego. Po jej ukończeniu marzy mu się praca na uczelniach w Dar es Salaam, Mombasie albo Luandzie.
KOMENTARZE