Home / Bałkany / Czarnogóra / Stowarzyszenie National Geographic doceniło czarnogórskiego fotografa
National Geographic-vijesti.me

Stowarzyszenie National Geographic doceniło czarnogórskiego fotografa

Zdjęcie szkolnego statku „Adriatyk” i towarzyszącego mu delfina pt. „Armia Czarnogóry”, którego autorem jest znany fotograf Stevan Kordić z Kotoru, zdobyło pierwsze miejsce w kategorii „Pejzaże”, na międzynarodowym konkursie „Bioróżnorodność”, który zorganizowały: Instytut Ochrony Przyrody Serbii i fundacja Global Scientific Research.
Sponsorem konkursu było prestiżowe amerykańskie stowarzyszenie badawcze National Geographic i słynny producent sprzętu fotograficznego Canon.
Jury, składające się z wybitnych fotografów i ekspertów – przedstawicieli National Geographic, w skład którego weszli Igor Rill, Tino Soriano i Robin Moore, wybrało z wielu zgłoszonych fotografii, 2000 motywów z całego świata.
Zwycięskie prace zostały ogłoszone w kategoriach: Dzikie gatunki, Czerwona lista, Krajobrazy i Ludzie. Nagrodzone zdjęcia zostaną zaprezentowane podczas otwarcia III Światowego Kongresu Bioróżnorodności, na terenie parku krajobrazowego Šargan – Mokra Gora, 26 października br.
Zwycięska fotografia Kordicia, „Armia Czarnogóry”, powstała podczas szkolnego rejsu, który został zorganizowany przez Wydział Nauk Morskich w Kotorze, przy współpracy z czarnogórskim wojskiem. Rejs odbył się na trasie Kotor-Bari-Kotor i miał na celu kształcenie studentów na statku „Adriatyk”. Kordić, jako jeden z profesorów kotorskiego wydziału, uwiecznił przy tej okazji swoim aparatem jeden z najpiękniejszych obrazów statku w całej jego 82-letniej historii.
– Chcę, żeby „Adriatyk” tak szybko, jak to możliwe, został wyremontowany, by mógł dalej przyciągać swoim pięknem. Jest przede wszystkim niezwykle ważny dla kształcenia kolejnych pokoleń marynarzy, ale ta nagroda to też mały wstęp w drodze do udowodnienia jak wiele dla promocji Czarnogóry i żeglarstwa, może zrobić ten statek, powiedział Kordić.

Źródło: vijesti.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE