Home / Bałkany / Stowarzyszenie Węgierskich Dziennikarzy Wojwodiny protestuje przeciwko prywatyzacji lokalnych mediów
subotica fot.

Stowarzyszenie Węgierskich Dziennikarzy Wojwodiny protestuje przeciwko prywatyzacji lokalnych mediów

Węgierscy dziennikarze sprzeciwiają się ogłoszonej obowiązkowej prywatyzacji lokalnych mediów w Suboticy (m.in. Radia Subotica), obawiając się ich całkowitego upadku. Jak zauważają w wydanym przez nich oświadczeniu, skutki dotychczas przeprowadzonej prywatyzacji (z rzadkimi wyjątkami) okazały się druzgocące. Większość sprywatyzowanych mediów z powodu braku funduszy przestała działać. 

Stowarzyszenie Węgierskich Dziennikarzy Wojwodiny (węg. VMUE) zrzesza kilkuset węgierskich dziennikarzy z wojwodińskich mediów. Według tej organizacji, w razie uchwalenia przez serbski rząd nowych przepisów dotyczących informacji publicznej i mediów elektronicznych w najcięższej sytuacji znalazłyby się media emitujące programy w językach mniejszości narodowych. Węgierscy dziennikarze, powołując się na przykład dotychczas sprywatyzowanych mediów lokalnych, uważają, że na początek z eteru zniknęłyby programy w językach mniejszościowych, nowi właściciele usunęliby je ze względu na ich nierentowność. Jak zauważa stowarzyszenie, programy skierowane dla mniejszości z powodu ograniczonej liczby odbiorców nie są w stanie przynieść wystarczającego dla swojego utrzymania zysku, a jako że celem sprywatyzowanych mediów pozostaje tylko i wyłącznie profit, wprowadzenie przepisów o przymusowej prywatyzacji przypieczętowałoby los pozostałych, jeszcze funkcjonujących mediów lokalnych, w tym Radia Subotica. 

Stowarzyszenie wojwodińskich dziennikarzy uznaje za bezpodstawne stwierdzenia, że prywatyzacja mediów lokalnych to w Unii Europejskiej standard i wskazuje na sąsiednie państwa, w których media lokalne finansowane są przez samorządy. Stowarzyszenie uważa za równie nieuzasadniony pogląd, że prywatyzacja jest niezbędna dla wolności słowa i niezależności przekazywanej informacji. Jak pokazują badania opinii publicznej, zdecydowana większość respondentów deklaruje silną potrzebę istnienia mediów nadających w językach mniejszościowych. Członkowie mniejszości narodowych deklarują, że media lokalne śledzą regularnie. Jak konkluduje VMUE, istnienie mediów nadających w językach mniejszości narodowych odgrywa olbrzymią rolę dla zachowania ich tożsamości i kultury, do czego prawo mają zagwarantowane w Konstytucji. 

Języki mające w Wojwodinie status urzędowych to – oprócz serbskiego – węgierski, słowacki, chorwacki, rumuński i rusiński.   

 

Źródła: radiosubotica.co.rs, vajdasaghirek.com, rtv.rs.

About Joanna Berłowska

Ukończyła filologię serbską i chorwacką w Poznaniu, następnie przez dwa lata studiowała węgierski w Budapeszcie. Obecnie podróżuje po Europie Środkowej (także służbowo). Kiedy ma czas, pisze pracę magisterską o dwujęzycznych Węgrach w Wojwodinie. Od 2013 r. związana z redakcją portalu balkanistyka.org.
KOMENTARZE