Home / Bałkany / Albania / Strategia „Europa Południowo-Wschodnia 2020″ szansą na milion nowych miejsc pracy na Bałkanach
httpkierunekirlandia.eutmpimages2012-05max-800x6001337000353-e1cd7a413d6fc151b2bf655b14ddddc4.jpg

Strategia „Europa Południowo-Wschodnia 2020″ szansą na milion nowych miejsc pracy na Bałkanach

16 września br. w Sarajewie zaprezentowany został projekt strategii „Europa Południowo-Wschodnia 2020″, która ma na celu stworzenie miliona nowych miejsc pracy w regionie. Dokument ten przygotował Sekretariat Rady Współpracy Regionalnej (RCC). Podczas pracy nad nim przeprowadzono konsultacje z władzami i uwzględniono wiele inicjatyw z Europy Południowo-Wschodniej.

Jednym z najważniejszych aspektów strategii jest poprawa warunków życia w regionie, a także ponowne zwrócenie uwagi opinii publicznej i społeczeństwa na konkurencyjność i rozwój gospodarki. Najważniejsze cele to wzrost zatrudnienia z (39% do 44%), zwiększenie obrotu handlowego w regionie (z 94 mld na 210 mld EUR), podwyższenie PKB (z 36% do 44% średniej państw UE) oraz większa liczba ludzi z wyższym wykształceniem (300 tys.). Uzyskanie powyższych wyników będzie oznaczało ok. milion nowych miejsc pracy w Europie Południowo-Wschodniej do 2020 roku. RCC zaznacza, że aby osiągnąć te cele należy pozytywnie wpłynąć na innowacyjność, umiejętności i handel, a władze powinny wykazać się znacznie większą efektywnością niż obecnie.

Warsztaty dot. tej strategii otworzył w Sarajewie sekretarz Ministerstwa Handlu Zagranicznego i Stosunków Gospodarczych BiH, Hamdo Tinjak, a koordynator ds. strategii „Europa Południowo-Wschodnia 2020” i starszy specjalista ds. gospodarczego i społecznego rozwoju w ACC, Sanjin Arifagić, przedstawili projekt. W prezentacji wzięli również udział przedstawiciele Delegacji UE w BiH.

Warsztaty odbędą się także w Zagrzebiu (17 września), Belgradzie (18 września) i Tiranie (1 października). W poprzednim tygodniu miały miejsce prezentacje w Skopje, Prisztinie i Podgoricy. Spotkania organizowane są przez Sekretariat RCC we współpracy z ministerstwami Albanii, BiH, Chorwacji, Macedonii, Czarnogóry, Serbii i Kosowa.

Źródło: indikator.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE