Home / Bałkany / Czarnogóra / Strategia Rozwoju Regionalnego Czarnogóry przynosi efekty
Kotor-rtcg.me

Strategia Rozwoju Regionalnego Czarnogóry przynosi efekty

Zgodnie ze sprawozdaniem dotyczącym realizacji Strategii Rozwoju Regionalnego Czarnogóry w 2012 r., w porównaniu z rokiem poprzednim, odnotowano wzrost liczby przedsiębiorców oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Zwiększyło się zarówno zatrudnienie jak i zarobki.

Jak podkreślono w dokumencie, kryzys ekonomiczny uniemożliwił zmniejszenie dysproporcji między regionami, jednak istniejąca polityka rozwoju regionalnego przyczyniła się do tego, aby nierówności te uległy zwiększeniu.

W ramach priorytetów tej strategii, w 2012 roku łącznie zrealizowano projekty za około 190 mln EUR, z czego blisko 40% zainwestowanych funduszy  obejmowało region północny. Jak podkreślono w dokumencie, kluczowe skutki wdrożenia środków pieniężnych i podjęcia działań aktywizujących będą widoczne w przyszłości.

Raport wskazuje, że ogólna liczba przedsiębiorstw i przedsiębiorców w regionie północnym w porównaniu do roku 2011 wzrosła o 4,23%, w regionie środkowym o 6,08%, natomiast w regionie nadmorskim o 9,48%.  Liczba osób zatrudnionych w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach w stosunku do 2011 roku wzrosła o 1,11%.

Według wyników sprawozdania, PKB na mieszkańca jest jednak nieco niższy niż w roku 2011. W 2012 roku w regionie północnym wynosił on 175,5 EUR, środkowym – 164,8 EUR, a nadmorskim – 554 EUR.  Odnotowano także wzrost poziomu wykształcenia ludności, natomiast stopa bezrobocia wraz z końcem roku 2012 wynosiła 20%, a w regionie centralnym i nadmorskim – 10,55%.

Źródło: pobjeda.me

 

About Marta Buraczyńska

KOMENTARZE