Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Straty w muzeum w Olimpii większe niż szacowano

Straty w muzeum w Olimpii większe niż szacowano

We wtorek policja zakomunikowała, że w  wyniku do muzeum w Olimpii, które miało miejsce w ubiegłym tygodniu, skradziono 77 przedmiotów muzealnych, czyli więcej niż początkowo szacowano. Całe zajście wywołało w Grecji dyskusję na temat konsekwencji cięć budżetowych dla ochrony muzeów i zabytków kultury. Podczas omawianego incydentu dwóch uzbrojonych mężczyzn sterroryzowało i związało strażnika muzealnego, a następnie rozbiło przeszklone gabloty. Większość z przedmiotów jakie zagrabili, stanowiły brązowe i gliniane figurki, wazy i lampy.

Było to już drugie poważne włamanie do muzeum na przestrzeni dwóch miesięcy. W styczniu z Galerii Narodowej w centrum Aten wyniesiono obraz Pabla Picassa i dzieło Pieta Mondriana.

Pod niniejszym linkiem znajduje się spis przedmiotów skradzionych z Olimpii, wraz z fotografiami: http://www.scribd.com/doc/82270427/List-of-items-stolen-from-Ancient-Olympia.

Tekst: athensnews.gr, tłum. i red. O.D.

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE