Home / Bałkany / Serbia / Studenci w Serbii domagają się zmniejszenia kosztów studiów
1471236-protest-studenata-filozofski-fakultet-011014-ras-foto-emil-conkic002-preview

Studenci w Serbii domagają się zmniejszenia kosztów studiów

Grupa serbskich studentów ze stowarzyszenia „Studentski front” zorganizowała 1 października demonstrację prowadzącą głównymi ulicami Belgradu. Studenci są niezadowoleni ze zmian w Prawie o szkolnictwie wyższym. W marszu uczestniczyli także studenci z Niszu. Trasa marszu sięgała od Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu w Belgradzie do budynku gmachu Parlamentu Serbii.

Studenci domagali się zwiększenia liczby obowiązkowych sesji egzaminacyjnych w roku akademickim 2014/2015 z pięciu na sześć oraz prawa do finansowania przez państwo kosztów studiów dla osób, które rozpoczęły studia w 2010r.

Poza tym chcą zniesienia opłaty rekrutacyjnej dla osób, które na egzaminach wstępnych uzyskały ponad 60 punktów oraz możliwości bezpłatnego stażu po zakończeniu studiów. Kolejnym postulatem studentów jest zmniejszenie wysokości opłaty za studia magisterskie oraz wydłużenie terminu zakończenia studiów. Studentom zależy na zmniejszeniu kosztów studiów, które w Serbii są bardzo wysokie. Niewielka liczba absolwentów szkół średnich może sobie na nie pozwolić. Student w Serbii wydaje na opłacenie studiów od 1 tys. nawet do 5 tys. euro.

Członkowie ruchu studenckiego Wydziału Filozoficznego w połowie maja wdarli się do gabinetu rektora Uniwersytetu w Belgradzie i zostali tam całą noc. Następnego dnia na konferencji żądali wprowadzenia bezpłatnych studiów.

Studenci z Niszu także domagają się większej ilości terminów egzaminów oraz bezpłatnego stażu dla absolwentów. Postulują o to, aby absolwenci nie tracili prawa do stołówki oraz akademików.

Przyczyną protestów studenckich jest zmiana w prawie o szkolnictwie wyższym. Minister oświaty Srdjan Verbić uważa, że dzisiaj należy zwrócić uwagę na osoby chcące studiować.  – Chciałbym, aby studenci lepiej wykorzystywali potencjał uniwersytetu, aby studiowali na uniwersytecie, a nie tylko na swoim wydziale – powiedział minister.

W manifestacji brało udział około 500 studentów ze stowarzyszenia „Studentski front” oraz „Studencki protest 2014”. Kolejny marsz zapowiedziano na 15 października. –  Jesteśmy świadomi, że na naszym wydziale nie zostaną spełnione wszystkie nasze postulaty, ale to dopiero początek i czekamy na innych – powiedział student Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu w Belgradzie w wywiadzie dla gazety 24 sata.

źródła: tanjug.rssavetizaosiguranje.com

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE