Home / Kultura / Film / Sulejman Wspaniały: zdjęcia do filmu kręcone w Belgradzie
Sulejman Wspaniały

Sulejman Wspaniały: zdjęcia do filmu kręcone w Belgradzie

Gwiazda bijącego w Serbii rekordy oglądalności tureckiego serialu kostiumowego „Wspaniałe stulecie” (serb.„Sulejman Veličanstveni”) Meryem Uzerli od tygodnia gości w Belgradzie, gdzie bierze udział w zdjęciach do filmu o Sulejmanie Wspaniałym. Jak donoszą media, niemiecka aktorka tureckiego pochodzenia przebywa w jednym z elitarnych belgradzkich hoteli, a szczegóły jej pobytu w stolicy Serbii są objęte na jej własne życzenie ścisłą tajemnicą. Aby uniknąć kontaktu ze wścibskimi paparazzi oraz natrętnymi fanami, Meryem rzadko opuszcza hotel, a do miasta wychodzi w przebraniu.

Aktorka do Belgradu przyjechała ze swoim partnerem Ozanem Güvenem, który w serialu wcielił się w rolę wezyra Rüstema Paszy. Zdjęcia mają trwać dwa miesiące i będą realizowane m.in. na Kalemegdanie oraz w znajdujących się pod twierdzą tunelach. Meryem Uzerli ponownie zagra rolę żony sułtana Sulejmana Wspaniałego –  Hürrem. Niewiadomo natomiast jeszcze czy postać Sulejmana ponownie odtworzy znany z serialu Halit Bergen czy wcześniej wspomniany Ozan Güven.

Aktorka wiele emocji wzbudziła nie tylko na ekranach telewizorów, gdzie jako charyzmatyczna Hürrem podbiła serca milionów widzów, ale również w życiu prywatnym. Gwiazda filmowa na potrzeby produkcji na ponad trzy lata przeniosła się z rodzimych Niemiec do Istambułu, gdzie podjęła naukę języka tureckiego. W czasie swojego pobytu w Turcji dostarczyła brukowym mediom wielu tematów do plotek, m.in. wdając się w burzliwy romans z tureckim biznesmenem Canem Ateşem. Związek zaowocował nieplanowaną ciążą, na wieść o której ukochany aktorkę porzucił, a ona sama w konsekwencji wydarzeń usiłowała popełnić samobójstwo. Meryem nie wytrzymała psychicznie do końca zdjęć i uciekła do Niemiec mając do zagrania jeszcze tylko cztery odcinki. Jak twierdzi, wyjechała na skutek załamania nerwowego, do którego doprowadziła seria porażek w życiu prywatnym, przeraźliwe tempo pracy oraz koszmar bycia gwiazdą w obcym kraju.

Kobieta wyznała niedawno w wywiadzie dla jednej z polskich gazet, że przez te trzy lata spędzone w Turcji nie była sobą – Meryem, lecz graną przez nią Hürrem, która w pełni zdominowała jej życie. Opowiedziała również, że do tej pory wybucha płaczem na widok zdjęcia żony sułtana, a wspomnienia związane z pobytem w Turcji wywołują w niej dreszcze.

Emitowany w serbskiej telewizji publicznej w latach 2011-2014 serial „Wspaniałe Stulecie” pobił wszystkie dotychczasowe rekordy oglądalności i do dnia dzisiejszego jest najpopularniejszym serialem zagranicznym w Serbii. Drugi odcinek tureckiej telenoweli oglądało ponad 1 700 000 osób, co stanowi 13% całego społeczeństwa. Pomimo swojej olbrzymiej popularności produkcja wzbudziła w narodzie również wiele kontrowersji oraz negatywnych emocji. Widzów najbardziej oburzył odcinek, w którym zostało pokazane oblężenie, a w konsekwencji upadek Belgradu w 1521 roku, do którego doszło podczas pochodu armii sułtana Sulejmana Wspaniałego na zachód w trakcie wojen osmańsko-węgierskich. Wydarzenie zostało przedstawione bowiem jako wojna pomiędzy Turkami a Węgrami, podczas gdy miasta bronili przede wszystkim Serbowie, co w serialu zostało przez scenarzystów pominięte.

Zdaniem serbskiego krytyka historycznego profesor Emy Miljaković rażąca i przekłamana jest również scena po upadku Belgradu, w której sułtan przemawia do mieszkańców miasta mówiąc im, aby się nie martwili, ponieważ „Imperium Osmańskie wybaczy każdemu kto poprosi o łaskę”. W istocie, jak komentuje prof. Miljaković, ponad dwa tysiące serbskich rodzin zostało wygnane w okolice Istambułu, co w telenoweli nie zostało pokazane.

W opinii części serbskich mediów oraz większości historyków „Wspaniałe stulecie” stanowi narzędzie tureckiej propagandy kulturalnej wymierzonej przeciwko Serbii oraz zrealizowanej w celu wybielenia własnej historii. Uważa się również, że przedstawienie w telenoweli Imperium Osmańskiego jako państwa tolerancyjnego, wieloetnicznego i wielowyznaniowego to zabieg celowy, a jego zadaniem jest autoreklama Turcji w oczach europejskich narodów w okresie jej kandydatury na członka Unii Europejskiej.

Serial ma oczywiście również swoich zagorzałych fanów, którzy traktują go jak każdą inną telenowelę. Niezaprzeczalne jest bowiem, że scenarzyści nie mają obowiązku trzymania się prawdy historycznej, a fikcja filmowa to nieodłączna część kinematografii.

Źródła: blic.rs, novosti.rs, pressreader.com, kurir.rs

About Dorota Grzegorek

Absolwentka filologii południowosłowiańskiej, geografii politycznej oraz turystyki i rekreacji. Miłośniczka turystyki górskiej, podróży z plecakiem oraz wypraw autostopowych. Interesuje się przede wszystkimi historią i szeroko pojętą kulturą krajów byłej Jugosławii, literaturą i językiem serbskim, podróżami po świecie oraz dziennikarstwem. Jej celem jest zwiedzenie wszystkich kontynentów oraz założenie własnego hostelu w Belgradzie.
KOMENTARZE