Home / Społeczeństwo / Surwakanie – bułgarska tradycja noworoczna

Surwakanie – bułgarska tradycja noworoczna

W Bułgarii Nowy Rok to dzień świętego Wasyla, zwany Wasilowden lub Surwaki. Jest obchodzony 1 stycznia według kalendarza juliańskiego, lub 14 stycznia według tradycji gregoriańskiej. Z dniem tym wiążą się bardzo stare zwyczaje, pielęgnowane do dziś i obecne na całym terytorium kraju – bogata obrzędowość noworoczna skupia się na zapewnieniu szczęścia na nadchodzące miesiące.

Dzień poprzedzający Nowy Rok jest celebrowany jak Wigilia, cała rodzina spotyka się na wspólnej kolacji. Dzieci przygotowują surwaczki, czyli ozdabiają dereniowe gałązki: suszonymi owocami i kłosami zboża, aby nowy rok przyniósł rodzinie dobrobyt, monetami – za zdrowie i innymi symbolicznymi ozdobami. Sam dereń to drzewo utożsamiane z mądrością – ponieważ kwitnie najwcześniej na wiosnę, a jego owoce dojrzewają najpóźniej. W Wasilowden rozpoczyna się surwakanie: dzieci odwiedzają domy, składają życzenia pomyślności bijąc dorosłych surwaczkami na szczęście. Recytują przy tym popularny wierszyk o święcie Surwaki. Otrzymują w zamian słodycze.

W Bułgarii nowy Rok jest przeważnie obchodzony 1 stycznia. Słynny zaś festiwal Surva w Perniku nawiązujący do ludowych tradycji noworocznych odbywa się co roku w drugiej połowie stycznia – według kalendarza gregoriańskiego. Jest największym widowiskiem folklorystycznym na Bałkanach.

Źródło: bnt.bg, focus-radio.net, balgari.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE