Home / Bałkany / Bułgaria / Święto bułgarskiego lotnictwa i sił powietrznych

Święto bułgarskiego lotnictwa i sił powietrznych

16 października bułgarskie siły powietrzne i lotnictwo obchodzą swoje święto. Jest ono celebrowane od 1963 roku z rozporządzenia Rady Ministrów.
Tego dnia 1912 roku pilot Radul Miłkow, komandor I Oddziału Lotniczego, i obserwator Prodan Tarakcziew przekształcili samolot w wojenną maszynę i wykonali pierwsze na świecie bombardowanie powietrzne.
Stało się to w czasie wojny bałkańskiej, kiedy bułgarskie wojska okupowały twierdzę Odrin (Adrianopol), uważaną przez całą Europę za nie do zdobycia.
Około 9:30 podporucznik Miłkow i Trakcziew na pokładzie samolotu „Albatros” skierowali się do Odrinu. Oglądali z góry pozycje zajmowane przez Turków i pierwszy raz w wojennej historii zrzucili z samolotu granaty ręczne na Karaağaç.  Ten lot wpisał się na stałe na karty historii – chociaż trwał 1,5 godziny – poza bombardowaniem przeciwnika był także pierwszym w świecie podniebnym rozpoznaniem jego strategii.
Historia bułgarskich sił powietrznych zaczyna się  w 1903 roku. Wtedy został stworzony oddział balonowy, który ulegał różnym przekształceniom i podziałom, by w 1911 roku otrzymać zgodę władz na zakup samolotów oraz specjalne przygotowywanie lotników i mechaników lotniczych za granicą. W rezultacie w 1912 roku Bułgaria już miała własną powietrzną armadę.

Tekst: dnes.bg, tłum. i red. Magdalena Szakoła

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE