Home / Społeczeństwo / Sytuacja języka bułgarskiego w erze cyfrowej

Sytuacja języka bułgarskiego w erze cyfrowej

Z ostatnich badań w dziedzinie technologii językowej wynika, że sytuacja języka bułgarskiego w erze cyfrowej może być zagrożona. W sumie 200 ekspertów z Sieci Doskonałości META-NET przeprowadziło badania nad 30-oma z 80 języków używanych w Europie. Doszli oni do wniosku, że przynajmniej w jednej z wybranych kategorii dla 21 języków jakość technologii językowej jest słaba lub zerowa. Wyniki podsumowano w 30 książkach, opublikowanych w wersji drukowanej i online. Książki te obejmują przegląd i ocenę istniejących technologii językowych w czterech kategoriach: tłumaczenie maszynowe, przetwarzanie i synteza mowy, analiza tekstu oraz zasoby językowe.

Najniższą ocenę bułgarski otrzymał w kategorii tłumaczenie maszynowe, natomiast w pozostałych kategoriach jakość języka oszacowano na średnią, sytuując go pośród takich języków, jak polski, duński, norweski, słowacki, słoweński i in.

Naukowcy z Bułgarskiej Akademii Nauk są zdania, iż na chwilę obecną sytuacja jest pod kontrolą, jednak może ona ulec pogorszeniu wraz z wejściem na rynki nowych technologii.

 

Źródło: meta-net.eu, economymagazine.bg, fakti.bg, dnes.bg

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE