Home / Bałkany / BiH / Sytuacja turystyki w BiH

Sytuacja turystyki w BiH

ekoturystyka_ekapija.ba

Przychody z turystyki w 2011 r. wyniosły 533 mln KM [1,066 mld PLN] czyli 2 procent produktu krajowego brutto (PKB) a liczba zatrudnionych, którzy bezpośrednio pracują w turystyce wynosiła 22 tys. osób, czyli 1,8% całkowitej liczby zatrudnionych.

W krajach Unii Europejskiej sytuacja ta wygląda trochę inaczej, gdyż przychody dewizowe z turystyki wynoszą 4,5% wszystkich przychodów dewizowych i wytwarzają 5,5% PKB a w sektorze turystyki zatrudnionych jest 6% siły roboczej. BiH pozostaje w tyle w porównaniu do pozostałych krajów bałkańskich w dziedzinie turystyki.

– Wskaźniki pokazują, że w zeszłym roku BiH odwiedziło 750 tys. turystów, co dało BiH przedostatnie miejsce w Europie Południowo-Wschodniej. Niżej od BiH znalazła się tylko Macedonia. Podobnie sytuacja wygląda z pozostałymi krajami regionu, Serbie odwiedziło 2 mln turystów. Dobrym i pozytywnym przykładem jest Albania, która w ciągu ostatniego roku udzieliła 4,1 mln noclegów turystycznych, powiedział dyrektor Centrum Studiów i Prognoz Strategicznych w Belgradzie prof. dr. Slobodan Nešković.

Mając na uwadze znaczenie i rolę turystyki na świecie a także w BiH, Międzynarodowy Uniwersytet w Travniku postanowił zorganizować Pierwszą Międzynarodową Konferencję w tej dziedzinie, aby podjąć określone działania w celu rozwoju turystyki w BiH.

– BiH posiada doskonałe warunki do rozwoju turystyki, przede wszystkim turystyki górskiej, uzdrowiskowej i nadmorskiej. Część związana z turystyką uzdrowiskową oraz wellnes i spa nie jest wykorzystywana w najlepszy możliwy sposób, podkreślił Nešković.

Prof. dr. Ivo Andrijanić z Wyższej Szkoły Biznesu „Libertas” w Zagrzebiu uważa, że oferta turystyczna BiH jest bardzo uboga, jeżeli weźmie się pod uwagę potencjał jaki posiada BiH.

– Posiadacie jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie, trzeba tylko wiedzieć jak to wykorzystać. Konieczny jest dobry marketing. BiH była znana na świecie, ale nie z tej dobrej strony. Teraz występują warunki, aby ten raj na ziemi zmienić w dobrą destynacje turystyczną dla ludzi z całego świata, radzi Andrijanić.
Źródło: indikator.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE