Home / Bałkany / Czarnogóra / Szansa współpracy Czarnogóry i Indii
Współpraca międzynarodowa Czarnogóry

Szansa współpracy Czarnogóry i Indii

Minister spraw zagranicznych Indii, Vijay Kumar Singh, złożył pierwszą oficjalną wizytę Czarnogórze, podczas której spotkał się i rozmawiał z prezydentem kraju, Filipem Vujanoviciem, premierem Milo Đukanoviciem i ministrem spraw zagranicznych i integracji europejskiej, Igorem Lukšiciem. – Mamy przyjazne stosunki z Bałkanami, ale nie są one wystarczająco wykorzystywane. Chcemy, by przedsiębiorcy z Czarnogóry spotkali się z naszymi biznesmenami tak, by wybrać obszary współpracy, które przyniosą korzyści dla obu krajów. Możliwość taka może się pojawić już w lutym, na Forum Ekonomicznym Indii i Europy Środkowej, powiedział Singh dziennikarzom, tuż po spotkaniu z najwyższymi urzędnikami.
Minister dodał, że Bałkany są bardzo ważne dla Indii i widzi szanse rozwoju dla Czarnogóry. – Ciągle pracujecie nad wzmocnieniem i rozwojem gospodarki, a my jako wasi przyjaciele, możemy wam pomóc z umowami handlowymi, z których oba kraje wyciągną korzyści. Powiedział również, że jest zdumiony pięknem Czarnogóry. – Chcielibyśmy zacząć nagrywać tutaj filmy i jestem pewien, że góry i morze mogą zostać bardzo dobrze wykorzystane w naszej kinematografii.
Obecny na spotkaniu prezydent Vujanović wyraził przekonanie, że Czarnogóra i Indie poprawią stosunki we wszystkich dziedzinach, badając wcześniej możliwości współpracy i zawierając umowy międzynarodowe. – Zwrócił uwagę na potencjał portu w Barze i strefy wolnocłowej w przekonaniu, że ich wykorzystywanie już daje możliwość działań na poziomie regionalnym, ale że mogą stać się również bardzo interesujące przy ustanowieniu lepszej międzynarodowej współpracy gospodarczej.
Premier Đukanović zapoznał rozmówców z aktualnym politycznym i ekonomicznych rozwojem Czarnogóry. Zwrócił uwagę, że w dziedzinie inwestycji i gospodarki jest miejsce dla rozwoju współpracy obu krajów, poprzez wymianę wizyt i organizowanie prezentacji, których celem miałoby być powiązanie przedsiębiorców z Czarnogóry i Indii.
Przedstawiciele władz zgodnie stwierdzili, że w przyszłości powinny zostać zintensyfikowane działania w celu utworzenia międzynarodowego komitetu ds. współpracy ekonomicznej oraz poprawa pozycji Czarnogóry w programie współpracy Indii i Europy Środkowej.
Wicepremier, jak poinformowano z resortu, wyraził przekonanie, że w nadchodzącym okresie Czarnogóra i Indie podejmą wspólną pracę w celu wzmocnienia wzajemnej współpracy, szczególnie w dziedzinie ekonomii, kultury i nauki.

Źródło: pobjeda.me

About Julita Wachowska

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zakochana w głośnym Belgradzie i podróżach.
KOMENTARZE