Home / Gospodarka / Turystyka / Szczyt sezonu na chorwackim wybrzeżu

Szczyt sezonu na chorwackim wybrzeżu

Podczas pierwszego sierpniowego weekendu do Chorwacji przyjechało ponad 830 tysięcy zagranicznych turystów, którzy stanowili ponad 86% osób przekraczających granicę. W tym samym czasie kraj opuściło ponad 803 tysiące turystów, którzy na wypoczynek przeznaczyli ostatnie tygodnie lipca.

Zeszły miesiąc był dla chorwackiego wybrzeża dużo lepszy niż lipiec ubiegłego roku. Dubrovnik odwiedziło ponad 120 tys. osób – 6% więcej, niż w 2011 r. O 10% wzrosła także ilość noclegów. Wśród turystów przeważali mieszkańcy Wielkiej Brytanii (18%), Francji, Niemiec, Chorwacji, Rosji, USA, Szwecji, Norwegii i Hiszpanii. Wśród przedstawicieli tych nacji mniejszą niż dotychczas frekwencją wykazali się jedynie Hiszpanie.

O 9% w stosunku do ubiegłego roku wzrosła liczba turystów odwiedzających Hvar. Wśród nich przeważali goście ze Skandynawii, przede wszystkim z Norwegii. Z kolei w położonej w północnej części wybrzeża Opatiji, która odnotowała 3% wzrost odwiedzin, wypoczywali turyści z Niemiec, Austrii i Rosji i pobliskich Włoch.

Rekordowy wzrost odwiedzin odnotował położony na Istrii Rovinj – aż 10% więcej turystów niż w roku ubiegłym.

Wzrosła również ilość podróżnych na lotniskach – w Dubrovnika o 9%, a w Splicie niemal o 7% w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku.

Źródło: seebiz.eu, seebiz.eu

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE