Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Szczytowy moment dla tureckiej gospodarki

Szczytowy moment dla tureckiej gospodarki

Cały świat pozazdrościł Turcji wysokiego wzrostu gospodarczego w 2011 r., oświadczył minister gospodarki Zafer Caglayan podczas walnego zgromadzenia członków Stowarzyszenia Niezależnych Przemysłowców i Przedsiębiorców (MÜSİAD) w Mersin.
– Wszyscy wiemy, że 2012 r. nie będzie łatwy. Brak zdecydowanego lidera w Europie i malejąca ilość „łakomych kąsków” dla inwestorów to tylko dwie z wielu innych przyczyn niepewnych prognoz gospodarczych. Coraz więcej europejskich przedsiębiorców inwestuje i będzie inwestować w Turcji. Starzejące się społeczeństwo, malejący przyrost naturalny stawiają nowe wyzwania Europie. Jeszcze do niedawna gnębiona przez wszystkich Turcja przejęła rolę stymulatora wzrostu gospodarczego Europy. Naszym głównym założeniem jest ciągły wzrost i rozbudowywanie sektora prywatnego. We wrześniu 2011 stopa bezrobocia spadła do 8,8 proc.
Mimo wielu problemów wynikających z niestabilnej sytuacji politycznej i gospodarczej na arenie międzynarodowej, Turcja wzrosła do rangi silnego rywala. Wierzę, że dynamika tureckiego eksportu w 2012 r. doprowadzi do nowego rekordu i osiągnie wartość 150 mld USD – powiedział turecki minister gospodarki Zafer Caglayan.

Tekst: aa.com.tr, tłum. i red. Dorota Mikołajczyk

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE