Home / Bałkany / Serbia / Szef belgradzkich kibiców nie żyje
470327_velibor-dunjic01rasfoto-marko-metlas_ff

Szef belgradzkich kibiców nie żyje

W ubiegły piątek, 16 maja zabito głównego przywódcę kibiców Crvenej Zvezdy Velibora Dunjicia. Jego ciało znaleziono w samochodzie w pobliżu baru Jimmi’s Splav w dzielnicy Ušcie w Belgradzie. Zamordowany znany był z działalności przestępczej.

Szef kibiców Crvenej Zvezdy z grupy „Hiena” Velibor Dunjić (29 l.) został zastrzelony, a towarzysząca mu kobieta została ranna. Do Dunjicia strzelał wielokrotnie nieznany sprawca. Ciężko ranny mężczyzna zdołał ruszyć swoim autem, ale chwilę później zmarł. Kobietę przewieziono na ostry dyżur, gdzie została zoperowana. Jej stan jest stabilny. Według nieoficjalnych informacji, Dunjić został zastrzelony z domowej roboty M-57, który słynie z wielkiej przepustowości pocisku oraz tego, że może przebić nawet kamizelkę kuloodporną. Policja podaje dwie wersje dotyczące motywów zbrodni. Pierwsza z nich mówi o tym, że opozycyjny klan kibiców oskarżył Dunjicia o to, że chciał zlikwidować Filipa Koracia, który był prawą ręką Luki Bojovicia (szef opozycyjnego kibicowskiego „klanu zemuńskiego” w Belgradzie). Nikt nie chciał komentować tych informacji, ale policja sprawdza tę wersję. Druga możliwość mówi o tym, że Dunjić po wyjściu z więzienia pokłócił się z kimś i ten do niego strzelał.

Przywódca „Hieny” w ostatnim czasie przyjaźnił się blisko z Milošem Delibašiciem, który był zamieszany w zabójstwo Nikoli Bojovicia, brata szefa „klanu zemuńskiego” Luki Bojovicia. Delibašic w ubiegłym miesiącu wyszedł z więzienia po odsiedzeniu kary za obrabowanie jubilera w centrum Belgradu w 2008 r. na kwotę 3,3 mln EUR. Jego powiązania ze światem przestępczym są liczne, a działalność kryminalna dobrze znana policji.

W ostatnim czasie policja znów zainteresowała się kręgiem belgradzkich grup kibicowskich, kiedy to Marko Ševo, kibic Crvenej Zvezdy, został postrzelony. Według ustaleń służb na miejscu zdarzenia widziano Dunjicia i Marko Vučkovicia, jednego z szefów grupy ”Ultra bojs”, kibicujących Crvenej Zvezdzie. Sprawcą okazał się Miloš Delibašic, przyjaciel Dunjicia. Po tych wydarzeniach w mediach pojawiły się plotki o tym, że jeden z kibiców Crvenej dostał zlecenie zlikwidowania Filipa Koracia. Policja sądzi, że jesteśmy świadkami konfliktu pomiędzy Ševą a Delibašiciem z powodu wzajemnych długów w sprawach kryminalnych i nie ma to związku z grupami kibicowskimi.

Velibor Dunjić był sądzony m.in. za napad na lidera LDP (serbska Partia Liberalno-Demokratyczna) Čedomira Jovanovicia, za co sąd wyznaczył mu karę dwóch lat pozbawienia wolności; uznano go także za współwinnego pobicia Andrija Čoguricia. Wypuszczono go po amnestii w listopadzie 2012 r. Zanim zabito Dunjicia, prowadzono przeciwko niemu pięć spraw karnych. Podejrzewano go o handel narkotykami (np. na stadionie podczas meczu Crvena zvezda – Levadi).

Grupa „Hieny”, działająca do tej pory pod przywództwem Dunjicia, to podgrupa Belgrejd bojs. Według niektórych z kibiców Crvenej Zvezdy, wielu członków tej grupy miało konflikt z prawem. Najczęściej handlowali narkotykami i bronią, a przynależność do organizacji tuszowała ich nielegalne interesy.

Źródła: rts.rs, b92.net, politika.rs, blic.rs, novosti.rs

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE