Home / Bałkany / Czarnogóra / Szef dyplomacji Kosowa z wizytą w Czarnogórze

Szef dyplomacji Kosowa z wizytą w Czarnogórze

Kosowski Minister Spraw Zagranicznych Enver Hoxhaj 11 stycznia przebywał z oficjalną wizytą w Podgoricy. Szef dyplomacji spotkał się z głową państwa Filipem Vujanoviciem, premierem Igorem Lukšiciem, a także z czarnogórskim Ministrem Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Milanem Roćenem.

Jednym z głównych tematów poruszanych w czasie spotkań było zapowiadane na ten rok otwarcie ambasady Czarnogóry w Kosowie [czytaj także – przyp. red.]. Czarnogóra ma swoje przedstawicielstwa we wszystkich państwach byłej Jugosławii, więc Minister Roćen nie widzi powodu, dla którego nie miałaby takiego otworzyć także w Prisztinie. Dla wielu osób jednak może się to okazać bardzo kontrowersyjną kwestią, samo bowiem uznanie przez Czarnogórę w 2008 roku niepodległości Kosowa wzbudziło w kraju wiele głosów sprzeciwu. Nie ustalono dokładnego terminu otwarcia, ale obie strony wyraziły chęć wymiany ambasadorów. Nieoficjalnie mówi się, że przedstawicielem Czarnogóry na Kosowo mógłby zostać Azem Vllasi. Czarnogórscy politycy zaznaczyli jednak, że zanim do takiej wymiany dojdzie, Czarnogóra i Kosowo powinny ustalić wspólne stanowiska w pewnych drażliwych kwestiach, dotyczących głównie statusu mniejszości – czarnogórskiej w Kosowie i albańskiej w Czarnogórze. Obie strony wyraziły jednak chęć dialogu, a Minister Hoxhaj stwierdził, że mało które dwa sąsiedzkie narody mogą pochwalić się taką dobrą tradycją wzajemnych stosunków.

Kosowski szef dyplomacji pogratulował Czarnogórze postępów w drodze do integracji z Unią Europejską i wyraził nadzieję na przyszłą współpracę w tej dziedzinie i czarnogórską pomoc w kosowskich aspiracjach unijnych. Ministrowie Spraw Zagranicznych rozmawiali także o innych możliwych płaszczyznach porozumienia takich jak wspólna walka z korupcją i zorganizowaną przestępczością, a także gospodarka, transport, ochrona inwestycji, unikanie podwójnego opodatkowania czy powroty wysiedlonych.

Niewielki dyplomatyczny zgrzyt w czasie wizyty wystąpił jedynie w czasie konferencji prasowej. Hoxhaj, który do swoich czarnogórskich kolegów zwracał się w języku angielskim, na pytanie kosowskiego dziennikarza spytał, w jakim języku chciałby on otrzymać odpowiedź. Dziennikarz powiedział, że po albańsku, co wywołało niezadowolenie dziennikarzy czarnogórskich. I choć Minister Roćen próbował załagodzić napięcie, mówiąc, że wypowiedź zostanie przetłumaczona, Hoxhaj odpowiedział jednak dziennikarzowi po angielsku.

Przyjazd Hoxhaja był pierwszą wizytą kosowskiego Ministra Spraw Zagranicznych i, miejmy nadzieję, zapowiedzią dobrych stosunków sąsiedzkich.

 

Tekst: dan.co.me, pobjeda.me, vijesti.me, zdj.: lajmeshqip.com, tłum. i red. Izabela Dąbrowa

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE