Home / Bałkany / BiH / „Sztuka w mrocznych czasach” czyli reżim w formie karykatur
izlozba5

„Sztuka w mrocznych czasach” czyli reżim w formie karykatur

Zbiór 101 karykatur autorstwa 34 artystów z krajów byłej Jugosławii czyli „Sztuka w mrocznych czasach”. To wystawa, którą od 17 czerwca można oglądać w Belgradzie. Jest to wystawa jedyna w swoim rodzaju. Treść rysunków można podzielić na trzy części: pierwsza to początki zamieszek w byłej Jugosławii w latach 1990-1991, druga – wojna w Bośni i Hercegowinie oraz Chorwacji 1992-1995, a trzecia to kryzys polityczny i konflikt w Kosowie 1996-2001

Twórcy podkreślają, że taka forma artystyczna jak karykatura była doskonałym sposobem na działalność artystyczną w latach dziewięćdziesiątych. Wszelkie aktywności artystyczne w tym czasie były pod stałą kontrolą cenzury. Artyści kontestujący autorytarne rządy Miloševicia nie mogli pojawiać się w telewizji oraz państwowych środkach masowego przekazu. – Kiedy Milošević doszedł do władzy, od razu zorientowałem się jakim jest człowiekiem, dlatego od początku byłem jego krytykiem – mówi Predrag Korakšić, jeden z artystów prezentujących swoje prace na wystawie. Dodaje, że dopiero później zorientował się, że Milošević tak naprawdę nigdy nie rozumiał, co oznaczają rysunki artysty, był jedynie zaskoczony tym, jak ukazany jest on i jego żona.

W miesiącach poprzedzających konflikty lat 90.  na terenie byłej Jugosławii oraz w czasie wojny karykatury ukazywały się w lokalnych, niezależnych czasopismach. Były przejawem buntu przeciwko reżimowi i wyrazem napięcia społecznego. Na rysunkach dominuje satyra i czarny humor.

Wystawa jest projektem fundacji Pro Victimus, realizowanym we współpracy z fundacją King Baudouin, SOS Dizajn Festiwal, Centrum Studenckim w Zagrzebiu oraz Festiwalem Mikser z Belgradu. Wystawa powstała w maju 2014 r. w Sarajewie w Galerii Sztuki Bośni i Hercegowiny. Na miejsce wystawienia ekspozycji w Belgradzie wybrano Mikser House, gdzie wystawę będzie można oglądać do 28 lipca.

Lista artystów, których prace znalazły się na ekspozycji:
Midhat Ajanović – Ajan, Borivoj Dovniković – Bordo, Aleksandar Dimitrijević, Hasan Fazlić, Dragan Grujić, Mirko Ilić, Rade Ivanović, Aleksandar Klas, Predrag Koraksić – Corax, Živko Kozar, Ivo Kušanić, Boris Lekić, Dušan Ludwig, Mojmir Mihatov, Jeton Mikullovci, Miloradović, Senad Nadarević, Đoko Ninković, Orešković, Nikola Otas, Miloš Panić – Pančo, Dušan Petričić, Željko Pilipović, Puhin, Goran Ratković, Oton A. Reisinger, Zijad Sakić, Šegvić, Alojz Ševčik, Vojin Stanković, Božo Stefanović, Zoran Tovirac, Jugoslav Vlahović, Aleksandar Zograf.

 

źródła: b92.net, 24sata.rs, balkaninsight.com

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE