Home / Bałkany / BiH / Szwecja: Aida Hadžialić najmłodszą minister w rządzie Stefana Lövfena
aida-hadzialic-1280-jpg

Szwecja: Aida Hadžialić najmłodszą minister w rządzie Stefana Lövfena

3 października br. szwedzki premier, Stefan Lövfen, przedstawił skład nowego rządu. Nominację na stanowisko ministra edukacji otrzymała 27-letnia Aida Hadžialić. Urodziła się w BiH, w mieście Foča. W wieku 5 lat uciekła z rodzicami z ogarniętego wojną kraju do Szwecji. Niedługo po przyjeździe rodzice Aidy znaleźli zakwaterowanie i pracę, a ona sama poszła do szkoły.

Aida Hadžialić zaczęła udzielać się w polityce po zabójstwie szwedzkiej polityk Anny Lindh. Miała wtedy 16 lat. Wstąpiła do Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej (SAP). W 2010 roku ukończyła prawo na Uniwersytecie w Lund i objęła stanowisko zastępcy burmistrza w miejscowości, w której się wychowała – Halmstad. Aida Hadžialić została nie tylko najmłodszą minister w historii Szwecji, ale także pierwszą muzułmanką na tym stanowisku. W zeszłym roku znalazła się na 10. miejscu listy 100 najbardziej wpływowych osób w Szwecji.

Hadžialić nie udało się wejść do Riksdagu (parlamentu), ale premier zaoferował jej stanowisko ministra w swoim gabinecie. Nominacja była dla niej pewnym zaskoczeniem. Kiedy Lövfen zadzwonił do niej z zastrzeżonego numeru, jadła obiad ze swoim chłopakiem. Jak podały szwedzkie media, Aida Hadžialić dobrze czuje się w tej roli i podkreśla, że otacza ją wspaniały zespół współpracowników. Dostrzega także wielką odpowiedzialność i ogrom pracy, jaki się z tym wiąże. Hadžialić chce być dobrym ambasadorem BiH nie tylko w Szwecji, ale i na całym świecie. Ma nadzieję, że stanie się inspiracją dla wielu młodych ludzi z BiH.

Źródło: klix.ba oslobodjenje.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE