Home / Bałkany / Bułgaria / Szwecja podaje Bułgarię jako przykład dla Unii Europejskiej

Szwecja podaje Bułgarię jako przykład dla Unii Europejskiej

W poniedziałek odbyła się w Sofii konferencja prasowa premiera Bojko Borisowa i jego szwedzkiego kolegi Fredrika Reinfeldta. Premier Szwecji pochwalił Bułgarię za zarządzanie finansami i politykę inwestycyjną.
– Bułgaria jest dobrym przykładem właściwej drogi w Unii Europejskiej, którą należy podążać. Bułgaria jest na drugim miejscu pod względem najmniejszego zadłużenia w UE, przestrzega dyscypliny finansowej i utrzymuje stabilność finansową, która jest niezbędnym warunkiem wzrostu zainteresowania zagranicznych inwestorów – podkreślił Reinfeldt. Wyraził on również zadowolenie z faktu, że szwedzkie firmy, jak na przykład IKEA i H&M, inwestują w Bułgarii i dodał, że to jest duży sukces i dobrze świadczy o kraju.
Bojko Borisow ze swojej strony podziękował szwedzkiemu koledze za poparcie Szwecji w decyzji o przystąpienie Bułgarii do Unii Europejskiej i strefy Schengen oraz za to, że wiele szwedzkich firm inwestuje w Bułgarii. Zwrócił także uwagę na to, że Bułgaria może przyciągnąć szwedzkich turystów nie tylko nadmorskimi kurortami, ale też archeologią, dlatego premier przedstawi Reinfeldtowi, jak rząd wykorzystuje środki unijne na budowę metra pod ścisłym centrum Sofii, zwanym Largo, i wykopaliska przy cerkwi „Świętej Sofii”.
– Jestem przekonany, że po tym szwedzkie media będą zainteresowane tym miejscem i stanie się ono jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów w Bułgarii – zakończył Borisow.

Tekst: novinite.bg, tłum. i red. Natalia Sobków

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE