Home / Bałkany / Czarnogóra / Szwecja zablokuje negocjacje Czarnogóry z UE?

Szwecja zablokuje negocjacje Czarnogóry z UE?

Szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt zagroził, że z powodu nieudolnej walki Podgoricy z korupcją i przestępczością zorganizowaną może zażądać odroczenia decyzji UE w sprawie rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Czarnogórą.
Według brukselskiego magazynu „European Voice”, Bildt będzie zabiegać o specjalną dyskusję na najbliższym posiedzeniu Rady ds. Ogólnych, zaplanowanym na 26 czerwca, tj. dwa dni przed szczytem szefów rządów „27”. Jak zapowiada, być może wtedy pojawią się nowe informacje o korupcji na wysokich szczeblach władzy w Czarnogórze.
– Rada ministrów do spraw europejskich powinna zdecydować o zarekomendowaniu otwarcia negocjacji akcesyjnych z tym bałkańskim państwem. Jeden z unijnych dyplomatów ocenił, że istnieją szanse na pozytywną decyzję w tej sprawie, ale Bildt, były wysłannik społeczności międzynarodowej w Bośni, zwrócił się do ministrów z prośbą o przeprowadzenie nadzwyczajnej dyskusji o rezultatach walki Czarnogóry z przestępczością zorganizowaną i korupcją, sugerując, że mogą pojawić się nowe informacje o korupcji na najwyższych szczeblach władzy – stwierdzono w „European Voice”.
Jak przypomina autor artykułu Toby Vogel, zaniepokojenie UE problemem korupcji w Czarnogórze zmniejszyło się po odejściu Mila Djukanovicia ze stanowiska premiera w grudniu 2010 roku:
– Administracja Igora Lukšicia, który funkcję premiera przejął od Djukanovicia, postrzegana jest jako bardziej poważna i odpowiedzialna w „oczyszczaniu” Czarnogóry oraz rozdzielaniu polityki i biznesu, które w czasach poprzedniego szefa rządu były ze sobą ściśle powiązane. Mimo to obiekcje Szwecji podzielają także Francja i Holandia.
Zacytowano również dyplomatę, proszącego o anonimowość, z jednego z krajów, które wątpią, czy dojdzie do rozpoczęcia negocjacji. Twierdzi on, iż jego rząd nie jest przekonany, że władze Czarnogóry zrobiły wystarczająco dużo, aby wzmocnić praworządność w kraju. Ponadto autor podkreśla, iż szwedzki minister już na początku tego miesiąca oskarżył Komisję Europejską, która w przygotowanym raporcie zaleciła rozpoczęcie negocjacji z Podgoricą, o „nieco naiwną postawę” wobec korupcji i przestępczości zorganizowanej w Czarnogórze.
Jeśli unijni ministrowie nie dojdą do porozumienia 26 czerwca, sprawę od nowa rozpatrzą przywódcy Unii Europejskiej. Zgodnie jednak ze wstępnym projektem konkluzji posiedzenia Rady Europejskiej, liderzy państw członkowskich wraz z końcem czerwca umożliwią Czarnogórze rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych. Mimo to, należy mieć na uwadze, że jest to wstępny dokument, który nie musi odzwierciedlać ostatecznej decyzji UE, ponieważ – jak już wcześniej wyjaśniano – państwa członkowskie mogą interweniować w treść zapisu do kilku dni przed szczytem.

 

Źródło: dan.co.me, portalanalitika.me, europeanvoice.com

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE