Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Szybki kredyt także w supermarkecie

Bułgaria: Szybki kredyt także w supermarkecie

Firmy oferujące szybkie kredyty udostępniły swoje usługi w supermarketach. Klienci niektórych największych spożywczych sieci handlowych mają teraz możliwość wzięcia pożyczki, której wartość nie przekracza 200 BGL (ok. 457 PLN). Nowa usługa instytucji finansowej Easy Credit już funkcjonuje w Sofii.  Jeśli pożyczkobiorca jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę oraz nie widnieje w rejestrach dłużników, czas oczekiwania na realizację pożyczki wynosi zaledwie 15 minut. Czas spłaty należności to 30 dni.
Mimo wysokiego oprocentowania, firmy oferujące szybkie kredyty odnotowały wzrost liczby kredytobiorców. Dzięki tak pozyskanym środkom klienci zaopatrują się w produkty pierwszej potrzeby.
W czwartym kwartale 2011 r. Easy Credit odnotowała 40% wzrost liczby przyznanych pożyczek w stosunku do 3. kwartału 2011 r. W ciągu całego ubiegłego roku w Bułgarii firma przyznała w sumie 144 tys. pożyczek.
Według badań przeprowadzonych przez Easy Credit, Bułgarzy najczęściej potrzebują dodatkowej gotówki na remont domu i bieżące opłaty, takie jak rachunki za prąd i wodę. Na następnych miejscach plasują się wydatki związane z własną działalnością gospodarczą oraz zakupem urządzeń elektronicznych. Najrzadziej Bułgarzy inwestują pożyczone sumy w zdrowie i edukację. Kwoty pożyczek zazwyczaj nie przekraczają 800 BGN (ok. 1825 PLN).
Według danych zgromadzonych przez Jet Credit (będącej częścią instytucji finansowej BNP Paribas), kredyty konsumenckie są zaciągane na potrzeby kupna telewizorów, laptopów i pralek.
– Jak wiadomo, w okresie świąteczno-noworocznym agencje kredytowe cieszą się jeszcze większą popularnością. Święta 2011 nie były więc wyjątkiem – nie obserwujemy znaczących zmian popytu na kredyty konsumenckie w grudniu 2011 r.,  choć w porównaniu z rokiem 2010  widać pewien wzrost ich zaciągania – twierdzi Loic Le Pichoux, dyrektor BNP Paribas.

Tekst: trud.bg, tłum i red. Sylwia Dimtchev

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE