Home / Bałkany / Albania / TAP wygrywa z Nabucco
TAP euroasiaindustry.com

TAP wygrywa z Nabucco

Azerbejdżan wybrał projekt TAP (Trans Adriatic Pipeline) zamiast konkurencyjnego gazociągu Nabucco, donosi grecki serwis Kathimerini powołując się na informację otrzymaną w środę przez premiera Antonisa Samarasa od przedstawicieli British Petroleum w konsorcjum Shah Deniz i azerską państwową firmę energetyczną Socar.

Umowa między greckim ministrem finansów Yannisem Stournarasem i wiceministrem energetyki em Papageorgiou a dyrektorem zarządzającym TAP miała zostać podpisana tego samegodnia.

Trans Adriatic Pipeline (TAP) ma transportować gaz z Azerbejdżanu przez Turcję, Grecję i Albanię do Europy Zachodniej, stanowiąc alternatywną w stosunku do Rosji drogę przesyłu tego surowca  do Europy. Projekt stanowi część szeroko zakrojonego planu tak zwanego południowego korytarza energetycznego. Celem przedsięwzięcia jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa energetycznego Europy przez dywersyfikację źródeł dostaw gazu. Jest to jeden z priorytetów Komisji Europejskiej w planie budżetowym na lata 2014-20.

Źródło: Kathimerini

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE