Home / Bałkany / Grecja / Tegoroczny Światowy Kongres Kobiet odbędzie się w Atenach

Tegoroczny Światowy Kongres Kobiet odbędzie się w Atenach

W dniach 31.05- 2.06.2012r. w Hotelu InterContinental w Atenach odbędzie się Kongres, który jest najważniejszym międzynarodowym forum gospodarczym kobiet. Hasło przewodnie tegorocznego kongresu brzmi: Kobiety motorem wzrostu gospodarczego i nawiązuje do centralnej roli kobiet w gospodarce światowej. Obecnie prawie połowa pracowników to kobiety, to one są dynamiczną siłą napędową światowego wzrostu małych przedsiębiorstw. Stanowią także większość konsumentów. Temat odzwierciedla reakcję Kongresu na obecny europejski kryzys gospodarczy, który można pokonać wykorzystując kobiecy potencjał.

Wiceprezydent Wietnamu- Nguyen Thi Doan, Rosa Garcia, dyrektor generalny Siemens w Hiszpanii, wiceprezes francuskiego Danone- Muriel Penicaud i Julia Brown, wiceprezes Kraft Foods (USA) to tylko niektóre z kobiet przywódców rządów, prezesów i kadry kierowniczej z całego świata, których ponad tysiąc spotka się w tym roku w Atenach.

W imieniu państwa-gospodarza udział wezmą m.in.: Angeliki Frangou, prezes i dyrektor generalny Navios Maritime Holding, którą magazyny Fortune i Forbes uznały za jedną z najpopularniejszych kobiet biznesu, Anna Diamantopoulou – Minister Oświaty, Kształcenia Ustawicznego i Religii i Maria Vlachou, Współzałożyciel Fereikos Gefsis i Nellie Katsou , dyrektor generalny Pharmathen.

Polskę reprezentować będzie Agnieszka Kozłowska Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. Równego Traktowania,  i Henryka Bochniarz, prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

W manifeście umieszczonym na stronie internetowej greccy organizatorzy piszą: „Biorąc pod uwagę obecny kryzys gospodarczy,  Szczyt 2012 skupia się na tematyce wzrostu w gospodarce światowej, w której kobiety będą odgrywać kluczową rolę.”  Gospodarze deklarują także chęć współpracy i rozwoju kraju, mimo obecnych problemów finansowych „Oprócz zabytkowych skarbów kultury, tętniąca życiem Grecja nadal jest wiodącym eksporterem aluminium, niklu, miedzi i magnezu. Kraj znany jest  ze swojej wiodącej roli w przemyśle morskim, znaczne miejsce w programie poświęcono kobietom-armatorom.  Krajowa sieć greckich kobiet-przedsiębiorców jest chętna do przyjęcia i budowania współpracy z ich globalnymi odpowiednikami dzięki formalnym spotkaniom  business-to-business.”

Irene Natividad, prezes Światowego Szczytu Kobiet, powiedział: „świadomie wybraliśmy Grecję  jako kraj, który gościć będzie tegoroczny  kongres, ponieważ wierzymy, że musimy być  zawsze tam, gdzie potrzeba nas najbardziej. Konferencja będzie oferować nowe pomysły, potencjalne sojusze businessowe i zaprezentuje utalentowane kobiety w greckim świecie biznesu, wspierając w ten sposób pozytywny wizerunek  Grecji na arenie międzynarodowej „.

Konferencja rozpoczyna się w  spotkaniem, które zgromadzi 40 obecnych i byłych ministrów zajmujących się sprawami kobiet. W trzydniowej konferencji wystąpi ponad 80 prelegentów. Kwestia wykorzystania mediów społecznościowych w rozwoju, etyka i przejrzystość w zakresie ładu korporacyjnego, rozwoju umiejętności negocjacyjnych, ocena transgranicznych możliwości biznesowych , kwestia praktyk w zakresie elastyczności w miejscu pracy- to tylko niektóre z proponowanych tematów.

Sophia Oikonomakou, sekretarz generalny Izby Zawodowej w Atenach i przewodniczący sekretariatu Konferencji dodała: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z bycia gospodarzem tegorocznego Światowego Szczytu Kobiet. Pomimo niekorzystnej koniunktury gospodarczej, która stworzyła negatywny wizerunku naszego kraju, Grecja nadal jest domem dla wielu dynamicznych i kreatywnych kobiet, co może znacznie przyczynić się do wyjścia z kryzysu. To jest obraz Grecji, który chcemy przekazać i jesteśmy przekonani, że Kongres jest to tego świetną okazją”

Tekst: kathimerini.gr, globewomen.org

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE