Home / Bałkany / Bułgaria / Teodora Dimowa
dimova

Teodora Dimowa

Wielbiciele współczesnej literatury bułgarskiej będą mogli wziąć udział w spotkaniu z Teodorą Dimową w ramach II Edycji Dni Bułgarii w Łodzi oraz Pulsu Literatury.

Teodora Dimowa jest bułgarską pisarką, dramaturgiem, dziennikarką i tłumaczką, autorką wielu powieści i sztuk teatralnych. Jej ojcem jest pisarz Dimityr Dimow, autor takich powieści jak  „Tytoń” i „Skazańcy”. Ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Sofijskim im. św. Klemensa z Ochrydy. Teodora Dimowa jest laureatką wielu bułgarskich nagród literackich i jest uznawana za jedną z najlepiej zapowiadających się współczesnych pisarek w Bułgarii.

W 2001 roku została wydana pierwsza jej powieść pt. „Emine”, nominowana w 2002 roku do prestiżowej nagrody im. Christo G. Danowa.

Druga powieść pt. „Matki” (Majkite) w 2004 roku zdobyła główną nagrodę w konkursie literackim „Rozwój” w kategorii współczesna powieść bułgarska, a w 2006 roku zdobyła prestiżową nagrodę Grand Prix dla Literatury Wschodnioeuropejskiej, przyznawaną przez centrum dialogu między Europą Środkową a Europą Wschodnią KulturKontakt, Bank Austria Creditanstalt oraz wydawnictwo Wiener. Powieść „Matki” budzi wiele emocji i zmusza do zastanowienia się nad rzeczywistością. Jak opisuje wydawca książki,  „Teodorę Dimową zainspirowała tragedia, jaka rozegrała się przed laty w jednej z bułgarskich szkół. Hipnotyczna, potoczysta powieść Matki wdziera się w codzienność młodych ludzi, stanowi przejmujące studium przeciętnej rodziny. Autorka ukazuje duszną atmosferę niezrozumienia, wyobcowania, atrofii uczuć. Opowiada o nastolatkach, które nie radzą sobie z brakiem miłości, samotnością, szukają przyjaźni poza domem. W ich życiu pojawia się młoda nauczycielka, postać na wpół realna, świadomie wyidealizowana. Zapełnia dotkliwą próżnie, staje się oparciem, autorytetem. Kiedy jednak ma jej zabraknąć, świat młodych ludzi wali się w gruzy”.[1]

Teodora Dimowa jest autorką również wielu sztuk teatralnych, m.in.: „Pokój nr 48” (Staja № 48), „Bez skóry” (Bez koża), „Kochankowie” (Ljubownici). Pod koniec 2013 r.  została wydana kolejna jej powieść „Pociąg do Emaus” (Wlakat za Emaus). Pisarka uczestniczyła w wielu międzynarodowych warsztatach dramaturgicznych m.in. w Warnie, Ochrydzie i Budapeszcie.

Źródło: slovo.bg, liternet.bg, bankaustria.at

About Angelika Czarnopyś

KOMENTARZE