Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Terroryści grożą władzom Kosowa
Kosovo - Al Kaida - rts.rs

Terroryści grożą władzom Kosowa

Kosowska policja zatrzymała sześciu kosowskich Albańczyków podejrzanych o przygotowywanie ataków terrorystycznych na Gnjilan i jezioro Grmija w Prisztinie. Podejrzewa się też, że mogą być członkami Al Nusry – komórki Al Kaidy, a ataki miały być jednymi z wielu planowanych w całym Kosowie. Jeden z podejrzanych brał udział w wojnie w Syrii. W domach zatrzymanych znaleziono broń.

Zanim mężczyźni zostali zatrzymani, przez kilka miesięcy byli podsłuchiwani przez policję. Od dłuższego czasu zaopatrywali się w broń, co zwróciło uwagę funkcjonariuszy. Po przesłuchaniu sąd orzekł dla wszystkich zatrzymanych miesięczny pobyt w areszcie. Baki Keljani, rzecznik prasowy kosowskiej policji podał, że akcja poszukiwania podejrzanych o planowanie ataków terrorystycznych nie jest skończona.

Mężczyźni spotykali się w okolicy jeziora Grmija i tam planowali ataki. Dzięki podsłuchowi policji udało się zapobiec zamachowi i zatrzymać podejrzanych. Podczas przeszukania ich domów znaleziono broń i materiały wybuchowe gotowe do wystrzelenia.

Jeden z mężczyzn, Genc Seljimi, który niedawno powrócił z wojny w Syrii, był od dłuższego czasu poszukiwany przez zagraniczne służby wywiadowcze z powodu swoich związków z Al Kaidą. Seljimi walczył w wojnie w Syrii jako jeden z około setki kosowskich Albańczyków. Jego pseudonim wojenny to „Ebu Hafs Al Albani”. Mężczyzna twierdzi, że idzie drogą Al Kaidy na Bałkanach i zapowiada jej szybkie najście. Służby wywiadowcze od dawna interesują się fundamentalistami, którzy migrują do Syrii, by walczyć po stronie islamskich radykałów.

Drugi z zatrzymanych, Bekim Muljuilji, w ubiegłym tygodniu został oskarżony o napad na dwóch amerykańskich obywateli, którzy na ulicy rozdawali ulotki o treści religijnej.

Niedługo po zatrzymaniu policja otrzymała wiadomość od nieznanej wcześniej organizacji Kosowski Dżihad. Informacja zawiera ostrzeżenie, że jeśli mężczyźni nie zostaną uwolnieni, kosowskie władze będą musiały zmierzyć się z przerażającymi atakami. – To jest wojsko Boga, które zwycięży – piszą autorzy.Wiadomość została wysłana z adresu mailowego dzemat-dzihad@hotmail.com.

Źródła: rts.rs, novosti.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE