Home / Bałkany / Serbia / Tesla spocznie w Cerkwi świętego Sawy
huffingtonpost.comtesla

Tesla spocznie w Cerkwi świętego Sawy

W Serbii trwa dyskusja o zmianie miejsca pochówku Nikoli Tesli. W mediach pojawiła się informacja o planowanym przeniesieniu jego prochów do Cerkwi świętego Sawy, podpisano już nawet w tej sprawie porozumienie. Obecnie urna genialnego naukowca przechowywana jest w poświęconym jego wynalazkom muzeum w Belgradzie. Patriarcha serbski Irinej stwierdził, że świątynia to bardziej odpowiednie miejsce wiecznego spoczynku, a pochówek tak wielkiej postaci w najświętszym miejscu w Serbii jest jak najbardziej naturalny i logiczny.

Ma to stanowić akt sprzeciwu przeciwko traktowaniu prochów jako eksponatu muzealnego. Kolejnym argumentem przytaczanym przez zwolenników, jest to, że Tesla nigdy nie wyraził chęci kremacji. Przeniesienie prochów ma być aktem rekompensaty dla pochodzącego z bardzo religijnej rodziny naukowca, który nie doczekał się grobu. Prezes Stowarzyszenia Muzeum Nauki i Techniki, Bratislav Petković argumentuje, że umieszczenie szczątków Tesli w Cerkwi świętego Sawy zakończyło by raz na zawsze dyskusję na temat, czy naukowiec był Serbem czy Chorwatem.

Przeciwnicy akcji rozpoczęli swoje działania w internecie. Na Facebooku pojawił się profil „Zostawcie Teslę w spokoju” („Ostavite Teslu na miru”), który polubiło już ponad 33 tysiące osób i połączył ludzi z całego świata. Na profilu „obrońców” Tesli można przeczytać głosy sprzeciwu nie tylko z Serbii, ale z całej Europy (między innymi z Włoch), a także tak odległych i egzotycznych  krajów, jak Zambia. Protest można również śledzić na Twitterze. Zabraniu urny z Muzeum sprzeciwia się także jego dyrekcja, która zarzuca pomijanie swojej opinii w rozmowach.

Potomkowie Tesli, uważają, że ich zdanie w tej sprawie także powinno być wzięte  pod uwagę, a o całej sprawie dowiedzieli się z mediów. William Terbo (Trbojević) z Towarzystwa Pamięci Tesli z Nowego Jorku (The Tesla Memorial Society), nalega by włączyć go w proces podejmowania decyzji, ponieważ jest najbliższym żyjącym krewnym naukowca, a swoje życie poświęcił pielęgnowaniu pamięci o nim.

Oprócz mogiły naukowca, w Cerkwi (lub obok niej) ma stanąć pomnik ku jego czci, który będzie kopią pomnika z Nowego Jorku. Ponowny pochówek ma odbyć się z zachowaniem największych honorów, w obecności władzy i gości ze Stanów Zjednoczonych. Najbardziej prawdopodobną datą pogrzebu jest 10 lipca – dzień urodzin Tesli.

źródła: blic.rs, novosti.rs, b92.net, b92.net

About Pamela Rogala

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Fascynują ją procesy społeczne, podróże oraz poznawanie obcych kultur. Szczerze i bezgranicznie zakochana w Serbii.
KOMENTARZE