Home / Kultura / The Future Is Not What It Used To Be – 2. Biennale Designu w Stambule
Plakat - e-flux.com

The Future Is Not What It Used To Be – 2. Biennale Designu w Stambule

The Future Is Not What It Used To Be – hasło to przewodzi tegorocznej, drugiej w historii edycji Biennale Designu, zorganizowanego przez Stambulską Fundację Kultury i Sztuki IKSV, której kuratorem jest Brytyjka Zoë Ryan. Cytując organizatorów, projekt wystawy prezentuje nowe kierunki i potencjały redefiniując pojęcie manifestu. Czy we współczesnym kontekście, manifest zaadaptowany w formę działania, prowokacji czy obiektu może być katalizatorem krytycznego myślenia o designie i powstawania nowych idei – zaproszeni do wystawy twórcy próbują odpowiedzieć na to pytanie.

Biennale zlokalizowane jest w dwóch przestrzeniach: wystawa główna, a także panele dyskusyjne i pokazy filmowe odbywają się w neoklasycystycznym budynku dawnej szkoły greckiej, który na potrzeby wystawiennicze zaadaptowany został w 2012 r. podczas poprzedniej edycji Biennale Designu. Wówczas zamknięta szkoła mieściła wystawę “Adhocracy”, pod kuratelą Josepha Grima. Tegoroczna główna ekspozycja zaaranżowana jest w pięć działów: Personal, Norms and Standards, Resource, Civic Relations, and Broadcast.

Kolejnym miejscem 2. Biennale Designu jest hala Antrepo 7, w której oprócz prezentacji szkół projektowych, znalazł się też polski akcent: wystawa zrealizowana w ramach programu 600-lecia polsko-tureckich relacji dyplomatycznych – „Polska in between” ukazująca efekty współpracy polskich i tureckich projektantów, a także powstałe z wzajemnych inspiracji prace projektantów z obydwu krajów.

Wystawy oraz wydarzenia towarzyszące potrwają od 1 listopada do 14 grudnia. Wstęp na nie jest bezpłatny, więcej szczegółów: http://2tb.iksv.org

Opracowała: Agata Trojak

KOMENTARZE