Home / Bałkany / „Tito” – aplikacja na tablety o życiu przywódcy
tito - poslovni.hr

„Tito” – aplikacja na tablety o życiu przywódcy

Posiadacze iPadów i urządzeń korzystających z systemu Android mogą korzystać z nowej aplikacji, pozwalającej na dokładne poznanie faktów z życia Jospia Broz Tity. Przygotowaniem aplikacji zajęło się dwóch historyków i dziennikarzy – Zvonimir Despot iPero Simi. Dokonali oni analizy tysięcy dokumentów zgromadzonych w zbiorach Archiwum Josipa Broz Tity, które znajduje się w Archiwum Jugosławii w Belgradzie. Badacze korzystali także ze zbiorów Związku Komunistów Jugosławii, Wojskowego i Dyplomatycznego Archiwum w Belgradzie, jak również Rosyjskiego Państwowego Archiwum Historii Społeczno – Politycznej w Moskwie.

Opowieść o Josipie Broz Tito została podzielona na czternaście odcinków, z których każdy został wzbogacony licznymi fotografiami. Użytkownicy aplikacji mogą się dowiedzieć m.in. co tak naprawdę myślał Tito o Stalinie i Churchillu. Oprócz informacji o drodze ku politycznej karierze, twórcom udało się dotrzeć do ciekawostek z życia prywatnego, które obfitowało w dużą ilość partnerek, zamiłowanie do dobrego jedzenia i picia oraz spotkania z osobistościami takimi jak Elizabeth Taylor czy Richard Burton.

Dobrą wiadomością dla polskich użytkowników jest informacja, że wśród dwunastu języków, w których dostępna jest aplikacja, znalazł się też język polski.

Źródło: poslovni.hr

 

About Martyna Piaskowska

KOMENTARZE