Home / Polityka / Tomislav Nikolić nowym prezydentem Serbii

Tomislav Nikolić nowym prezydentem Serbii

Państwowa Komisja Wyborcza (RIK) podała oficjalne wyniki wyborów prezydenckich w Serbii z 75,92% obwodowych komisji wyborczych. Kandydat Serbskiej Partii Postępowej (SNS) Tomislav Nikolić uzyskał 49,76% głosów, zaś jego kontrkandydat Boris Tadić (DS) – 47,15%.  3,09% oddanych głosów było nieważnych.

——————–

Państwowa Komisja Wyborcza (RIK) podała już pierwsze oficjalne wyniki wyborów prezydenckich w Serbii. Na podstawie głosów zebranych z 52,51% obwodowych komisji wyborczych kandydat Serbskiej Partii Postępowej (SNS) Tomislav Nikolić uzyskał 50,21% głosów, zaś jego kontrkandydat Boris Tadić (DS) – 46,77%. Według przewodniczącego RIK Dragana Vukmirovicia 3,02% oddanych głosów było nieważnych. Frekwencja z podliczonych obwodów wyniosła 46,87%.

Jeszcze przed ogłoszeniem pierwszych oficjalnych wyników, ustępujący ze stanowiska Tadić pogratulował zwycięstwa Nikoliciowi. Słowa gratulacji do lidera SNS popłynęły ze świata zanim zamknięto punkty wyborcze, co wywołało konsternację i zaskoczenie w Serbii.

——————–

Według danych ośrodka badań społecznych CESID 88% podliczonych ankiet z punktów wyborczych również wskazuje na zwycięstwo lidera Serbskiej Partii Postępowej Tomislava Nikolicia – 49,70%. Na przegranego demokratę Borisa Tadicia oddano 47,10% głosów. Frekwencję szacuje się na między 45 a 46%.

Przebieg wyborów śledziło ok. 1300 obserwatorów z kraju i zagranicy. Powyższy rezultat jest dużym zaskoczeniem, sondaże od dawna bowiem wskazywały na zwycięstwo Tadicia (jego przewaga wahała się w nich między 8 a nawet 16 punktów procentowych), choć różnica między nim a Nikoliciem w pierwszej turze była niewielka. Uzyskali wtedy kolejno: 25,30% oraz 25,05%. Co więcej, dwuprocentowa już przewaga postępowca praktycznie pozbawia dotychczasowego prezydenta szans na reelekcję.
Dzisiejsze zwycięstwo Nikolicia jest ukoronowaniem dotychczasowych porażek, przegrywał bowiem do tej pory z Tadiciem dwukrotnie (startując w barwach Serbskiej Partii Radykalnej): 27 czerwca 2004 r. oraz 3 lutego 2008 r.
Nikolić bywa nazywany przez zachodnie media populistą, czego ma dowodzić jego rozwód z radykałami w 2008 r. i poparcie integracji Serbii z Unią Europejską. Jest to bez wątpienia duże uproszczenie semantyczne. W przeciwieństwie do retoryki demokratów, Nikolicia i jego partię cechują natomiast wyraźne sympatie rosyjskie oraz dużo bardziej zdecydowana polityka prokosowska.
Państwowa Komisja Wyborcza zobowiązana jest w terminie 96 godzin od momentu zamknięcia lokali wyborczych ogłosić ostateczne wyniki drugiej tury.

 

Źródło: b92.net, politika.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE