Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Towarzystwo Morskie BiH pozwie Chorwację za most na Półwyspie Pelješac

Towarzystwo Morskie BiH pozwie Chorwację za most na Półwyspie Pelješac

Towarzystwo Morskie BiH z siedzibą w Sarajewie ogłosiło, że wniesie międzynarodowe oskarżenie przeciwko Chorwacji, aby zapobiec budowie mostu na Półwyspie Pelješac i umożliwić BiH swobodny dostęp do otwartego morza.

Podczas debaty publicznej rady kongresu boszniaczkich intelektualistów o morskim charakterze BiH, członek akademii, będący także członkiem Towarzystwa Morskiego BiH Ibrahim Bušatlija powiedział, że Chorwacja niezgodnie z międzynarodowymi przepisami uniemożliwiła BiH swobodny dostęp do otwartego morza.

– Wykorzystamy arbitraż międzynarodowy, czy chce tego nasze państwo czy nie. Oskarżymy Chorwację o blokowanie „adriatyckiej fasady”, podkreślił Bušatlija. Wyjaśnił także, że Towarzystwo Morskie BiH zbiera podpisy obywateli oraz darowizny w celu wszczęcia międzynarodowego postępowania przeciwko Chorwacji.

Podczas debaty przyjęto wniosek, aby w parlamencie BiH rozpocząć inicjatywę o przyjęciu deklaracji by BiH została ogłoszona krajem morskim oraz o przygotowaniu projektu ustawy morskiej po to by uzyskać zakaz budowy mostu na Półwyspie Pelješac.

Uczestnicy debaty skrytykowali również władze BiH podkreślając, że nie przywiązują uwagi do wniosku o dostępie do otwartego morza.

Źródło: seebiz.eu

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE