Home / Gospodarka / Energetyka / Tragiczny wybuch w kopalni węgla w Turcji
Wybuch w kopalni - hurriyetdailynews.com

Tragiczny wybuch w kopalni węgla w Turcji

Rośnie bilans ofiar wtorkowej tragedii w kopalni węgla w Somie w prowincji Manisa na zachodzie Turcji, gdzie z powodu eksplozji w jednostce dystrybucji zasilania doszło do wybuchu, następnie do zawału i pożaru. Wypadek nastąpił ok. godz. 15:00 – w momencie, gdy do kopalni zjeżdżała nowa zmiana, stąd ciężko sprecyzować dokładną ilość osób znajdujących się pod ziemią w momencie katastrofy. W oświadczeniu wygłoszonym 14 maja rano minister energetyki Taner Yıldız poinformował, że śmierć poniosło 201 osób, 80 jest rannych. Część zginęła na skutek wybuchu, inni w wyniku zatrucia dwutlenkiem węgla. Liczba ofiar może rosnąć, ponieważ wielu pracowników jest jeszcze uwiezionych pod powierzchnią ziemi.

Działania ratownicze tuż po eksplozji były utrudnione, ponieważ kopalnia nie została całkowicie oczyszczona z gazu. Ekipy ratunkowe kontynuowały swoje wysiłki przez całą noc w celu ratowania pracowników kopalni, jednak z każdą godziną szanse na uratowanie rannych są coraz mniejsze.

Wypadek i ogromna liczba zmarłych spowodowały oburzenie w kraju i oskarżenia w stosunku do przedsiębiorstw państwowych i kopalni o niewystarczalności środków bezpieczeństwa. Na terenie całego kraju planowane są dziś protesty.

- Wypadek górniczy, który miał miejsce w prywatnym zakładzie pracy można nazwać morderstwem. Jesteśmy obecnie w obliczu najgorszego morderstwa związanego z pracą w historii kraju – powiedział szef unii górników Çetin Uygur.

Właściciel kopalni – spółka Soma Kömür İşletmeleri A.Ş., twierdzi, że wypadek wydarzył się pomimo zachowania najwyższych środków bezpieczeństwa. Innego zdania są przedstawiciele opozycyjnej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP), która żądała kontroli BHP w kopalni w Somie, jednak ich wniosek został odrzucony przez partię rządzącą 20 dni temu. Właściciele kopalni poinformowali, że w sprawie wczorajszego wypadku zostało już uruchomione śledztwo.

W związku z tragedią swoją dzisiejszą wizytę w Albanii odwołał premier Recep Tayyip Erdoğan i uda się do Somy. Wizytę na miejscu tragedii zapowiedział także lider CHP Kemal Kılıçdaroğlu.

Rząd turecki ogłosił 3-dniową żałobę od wtorku 13 maja.

- – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – -

Według najnowszych danych (15 maja br.) w kopalni zginęło 282 górników.

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE