Home / Polska i Bałkany / Trasa koncertowa zespołu Čičko Band

Trasa koncertowa zespołu Čičko Band

Formację tworzą muzycy związani na co dzień z amatorskimi i profesjonalnymi zespołami folkowymi oraz grającymi bałkański pop

Założycielem zespołu Čičko Band jest Jovan Mitreski z Kiczewa w zachodniej Macedonii, wielokrotnie nagradzany na europejskich festiwalach muzyki folkowej, uczeń jednego z najsłynniejszych macedońskich akordeonistów – Milana Kacarskiego. W języku macedońskim nazwa zespołu znaczy „Wujaszek Band“.
Formację tworzą muzycy związani na co dzień z amatorskimi i profesjonalnymi zespołami folkowymi oraz grającymi bałkański pop. Wielokrotnie gościli już w Zakopanem jako członkowie kilku najlepszych macedońskich zespołów folklorystycznych na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Jovan Mitreski w 2009 roku otrzymał Brązowe Zbyrkadło w konkursie solistów.
Čičko Band jest przestrzenią eksperymentowania z własną tradycją. Zespół gra tradycyjną bałkańską muzykę etniczną (macedońską, serbską, bośniacką, bułgarską i romską) w uwspółcześnionych, jazzowych aranżacjach. Łączą tradycyjne instrumentarium bałkańskie z dźwiękami gitary i akordeonu. Muzyka Čičko Band nie uznaje granic. Bośniacka sevdalinka, serbskie kolo czy albańska shota są im tak samo bliskie jak macedońskie ora.

Program, z którym wystąpią podczas tegorocznej trasy koncertowej składa się z kilkunastu reinterpretacji źródłowej muzyki bałkańskiej i stanowi muzyczną podróż przez cały Półwysep Bałkański. Przewodnikiem w tej podróży będzie mocny głos Pericy Kostovskiego, wokalisty kontynuującego tradycję kultowych na Bałkanach barowych bardów.

Koncerty:

Kraków
13.I 20:00, Doček Nove Godine. Bałkański Sylwester, Klub Re, ul. Świętego Krzyża 4
18.I 20:00, Klub Alchemia, ul. Estery 5

Wrocław
14.I 21:00 Art Cafe Kalambur, ul. Kuźnicza 29a
15.I 21:00 Manana Cafe, ul. Świętego Mikołaja 8/10

Zakopane
19.I 20:00 Dworzec Tatrzański, ul. Krupówki 12

Sanok
20.I 20:00 Pani K., ul. Strzelców Podhalańskich 1

Skład zespołu:
Jovan Mitreski – akordeon
Klime Vankovski – saksofon, klarnet, tradycyjne instrumenty dęte: kaval i gajda
Sashe Spirovski – tapan (bębny)
Ljupcho Josifovski – gitara akustyczna, tambura
Goce Mateski – gitara basowa
Perica Dzibit Kostovski – wokal

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE