Home / Społeczeństwo / Trudna sytuacja w Bułgarii, prawie połowa kraju zablokowana

Trudna sytuacja w Bułgarii, prawie połowa kraju zablokowana

Krytyczna sytuacja, spowodowana ciężkimi warunkami atmosferycznymi, objęła prawie całą Bułgarię. Sztormy na morzu, wichury śnieżne w górskich przełęczach i ludzie godzinami koczujący w swoich samochodach – taki był obraz na bułgarskich drogach w dniu dzisiejszym. Według bułgarskiego MSW 625 miejscowości nie ma prądu.
Drogi
Ciężka jest sytuacja w regionach Burgas, Warny, Dobricz, Kyrdżali, Wielkiego Tyrnowa, Płowdiwu, Jamboł, Starej Zagory i Sliwen. Wszystkie przełęcze Starej Płaniny są zamknięte, z wyjątkiem przełęczy „Witinia” i Biała – Nesebyr.
Ogromna, 18-kilometrowa kolumna samochodów osobowych i ciężarowych utworzyła się na drodze przed Wielkim Tyrnowie, w okolicy wsi Bałwan. Niektórzy pasażerowie spędzili noc na drodze w swoich samochodach. W Przełęczy Republiki tej nocy zostało zablokowanych sześć autobusów z rumuńskimi turystami.
Linie kolejowe
Ekipy ratunkowe dotarły już do 115 pasażerów, od wczoraj zablokowanych na stacji Radunci w Starej Płaninie.
Ze względu na ciężkie warunki pogodowe i odciętą energię elektryczną Bułgarskie Linie Kolejowe (BDŻ) wstrzymały ruch pociągów w północno-wschodniej Bułgarii.
Niezwykle trudna jest sytuacja w Warnie i okolicach, gdzie w ciągu trzech ostatnich dni spadło 160 l wody na metr kwadratowy, a wiatr nadal wieje z prędkością blisko 25 m/s. Ekipy straży pożarnej i straży miejskiej  starają się na bieżąco wypompowywać wodę z zalanych budynków użyteczności publicznej i prywatnej. Dzisiejszy dzień w Warnie ogłoszono wolnym od nauki we wszystkich szkołach i na Uniwersytecie Ekonomicznym.
Zamknięta została droga Warna – Dobricz ze względu na gigantyczny korek. Droga jest zasnieżona, a większość samochodów w korku jest na letnich oponach, co dodatkowo utrudnia próby przywrócenia ruchu.

Tekst: btv.bg, tłum. i red. S.F.

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE