Home / Bałkany / BiH / Trwa Europejska Noc Teatrów
logo_NK

Trwa Europejska Noc Teatrów

W sobotę (16 listopada) odbędzie się Europejska Noc Teatrów. Wydarzenie to zostało zapoczątkowane w 2008 r., w Chorwacji, a w tym roku będzie celebrowane w dziewięciu krajach: w Austrii, Belgii, Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, na Słowacji, w Serbii oraz Słowenii. Celem Nocy Teatrów jest wspieranie, oraz przybliżenie szerszej publiczności, twórczości dramatycznej.

Belgia uczestniczy w Nocy Teatrów po raz pierwszy, natomiast najwięcej uczestników zgłosiło się w Chorwacji – łącznie 94 instytucje kultury, na około 70 lokacjach w 38 miastach.

W Serbii wydarzenie to organizowane jest po raz trzeci, uczestniczy w nim 46 instytucji kultury oraz oświaty, w 18 miastach i gminach na terytorium całego kraju.

Noc Teatrów w Serbii zapoczątkowało Stowarzyszenie Noc Teatrów (Udruženje Noć pozorišta) z Nowego Sadu, pod przewodnictwem Gabrieli Lešić, będącej autorką oraz dyrektorką tego wydarzenia.

Pierwsza Noc Teatrów w Bułgarii miała miejsce we wrześniu, przy uczestnictwie 50 instytucji, natomiast 16 listopada zostanie symbolicznie uczczona w ośmiu teatrach.

Noc Teatrów odbędzie się także w Słowenii – w około 20 teatrach, w sześciu miastach.

Oficjalna strona Europejskiej Nocy Teatrów: europeantheatrenight.com

Źródło: e-novine.com, rts.rs, seecult.org

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE