Home / Bałkany / Kosowo / Trybunał dla Kosowa powstanie… poza Kosowem
thaci

Trybunał dla Kosowa powstanie… poza Kosowem

Po ujawnieniu przez Unię Europejską planów dotyczących powstania specjalnego karnego Trybunału dla Kosowa, który miałby się zająć badaniem i sądzeniem zbrodni opisanych przez Dicka Marty’ego, rząd Kosowa zaproponował, by powierzyć to zadania lokalnemu, a nie unijnemu sądownictwu. Z Prisztiny został wysłany list do Brukseli w tej sprawie, w którym proponowano, by do końca mandatu Eulexu w ramach kosowskiego sądownictwa stworzyć specjalną jednostkę, która skupiałaby się tylko na tych konkretnych zbrodniach.

Powstanie Trybunału, który sądziłby jedynie zbrodnie popełnione przez UÇK (Armia Wyzwolenia Kosowa) w latach 1998 – 2000 jest nieuniknione, odkąd w 2011 roku Rada Europy przyjęła rezolucję, która wzywała Prisztinę, Tiranę i Belgrad do wyjaśnienia sprawy handlu organami i innych zbrodni mających miejsce w trakcie konfliktu w Kosowie. Rezolucja była oparta o raport wysłannika Rady Europy, Dicka Marty’ego, który twierdził, że w zbrodnie zaangażowani byli członkowie UÇK.

Dla pełnej przejrzystości i bezstronności trybunał ma powstać poza granicami Kosowa, zaś kosowskie sądownictwo, prokuratura i policja nie będą miały żadnej mocy decyzyjnej – będą mogły pełnić jedynie funkcje pomocnicze, i to jedynie wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Sąd ten będzie zajmował się także tymi sprawami, które już są w toku. Będą to głównie zarzuty handlu narkotykami, handlu organami ludzkimi, zbrodni wojennych i przestępczości zorganizowanej. Z powodów formalnych Trybunał ma powstać do czerwca.

Premier Kosowa, Hashim Thaçi, jeden z byłych przywódców UÇK, jest przeciwny temu, by Trybunał powstał poza Kosowem. Jego zdaniem Kosowo posiada własne instytucje i system prawny, które są wystarczające do sądzenia zbrodni o których mowa.

Oprócz Thaçiego niezadowoleni z pomysłu powstania sądu są weterani UÇK. Sprzeciwiają się oni temu, by to międzynarodowy a nie lokalny sąd zajmował się ich przeszłością.

Źródła: novosti.rs, tanjug.rs, b92.net, tanjug.rs, tanjug.rs, balkanistyka.org

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE