Home / Bałkany / Trybunał w Hadze: 40 lat więzienia dla Radovana Karadžicia
b92.net
b92.net

Trybunał w Hadze: 40 lat więzienia dla Radovana Karadžicia

Dzisiaj o godzinie 14.00 Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze skazał byłego prezydenta Serbskiej Republiki Bośni i Hercegowiny, Radovana Karadžicia na 40 lat wiezienia. Karadžiciowi przedstawiono zarzuty podwójnego ludobójstwa, pięć zarzutów zbrodni przeciwko ludzkości oraz cztery zarzuty dotyczące naruszenia praw i zwyczajów wojennych. Międzynarodowy nakaz aresztowania w sprawie Karadžicia i Ratko Mladicia wysłano w 1996 roku.

Proces Karadžicia przed Trybunałem w Hadze trwał prawie osiem lat. W lipcu 2008 roku został aresztowany w Belgradzie, a następnie przewieziony do aresztu w Hadze. W marcu 2009 roku rozpoczął się proces przed Trybunałem, a sam oskarżony odmówił złożenia zeznań.  Do chwili aresztowania, Karadžić ukrywał się w kraju pod przybranym nazwiskiem Dragan Dabić i pracował jako psychiatra. Okoliczności jego zatrzymania i ukrywania się do dziś nie są w pełni jasne.

Karadžić od początku procesu przekonywał o swojej niewinności oraz podważał autorytet Trybunału m.in. zarzucając mu stronniczość oraz uleganie naciskom ze strony Stanów Zjednoczonych.

Spośród 11 zarzutów Karadžić został uniewinniony od zarzutu ludobójstwa na ludności nieserbskiej w siedmiu gminach Bośni i Hercegowiny, natomiast uznano go winnym pozostałych 10 zarzutów dotyczących m.in. ludobójstwa w Srebrenicy oraz oblężenia Sarajewa.

Sprawa Karadžcia do dzisiaj budzi wiele emocji po wszystkich stronach konfliktu wojny w byłej Jugosławii w latach dziewięćdziesiątych.

żródła: icty.org, rts.rs, novosti.rs

About Agnieszka Kawczyńska

Ukończyła slawistykę na UŁ, aktualnie studiuje na II stopniu SEW na UW. Uzależniona od kultury serbskiej. Wielbicielka historii sztuki i kina autorskiego. W wolnych chwilach czyta Houellebecq'a.
KOMENTARZE