Home / Bałkany / Kosowo / Trzech Serbów w nowym rządzie Kosowa
url1

Trzech Serbów w nowym rządzie Kosowa

9 grudnia Parlament Kosowa wybrał nowy rząd, na czele którego stanął Isa Mustafa. Wśród jego współpracowników znajdzie się trzech przedstawicieli społeczności serbskiej.

Wczoraj, pół roku po przedterminowych wyborach w Kosowie dotychczasowy premier Hashim Thaçi podpisał umowę koalicyjną z LDK (Demokratyczną Ligą Kosowa), najsilniejszą obecnie partią opozycyjną w Kosowie. Zgodnie z umową nowym premierem został Isa Mustafa, szef LDK, zaś odchodzący ze stanowiska Thaçi zostanie jego zastępcą oraz ministrem spraw wewnętrznych. Za utworzeniem nowego rządu opowiedziało się 73 parlamentarzystów, 38 było przeciwnych, i aż 115 wstrzymało się od głosu. Na powstanie koalicji duży wpływ miały naciski Unii Europejskiej.

W nowym rządzie jest 19 resortów, z czego dwa objęli politycy z „Serbskiej listy”: Aleksandar Jablonović i Ljubomir Marić. Trzeci przedstawiciel społeczności serbskiej, Branimir Stojanović (dotychczasowy prezydent Graczanicy) objął stanowisko zastępcy premiera, lecz nie będzie stał na czele żadnego z ministerstw. Członkami rząd spoza grupy albańskiej i serbskiej będą Mahir Jagdjilar (z mniejszości tureckiej), który zajmie się administracją publiczną, i Rasim Demiri, Bośniak, który będzie ministrem bez teki.

Premier Isa Mustafa podczas swojego expose podkreślał, że głównym celem jego rządu będzie przyłączenie się Kosowa do ONZ i innych organizacji międzynarodowych a także poprawa stosunków z Serbią. Chciałby też, aby niepodległość Kosowa uznały te europejskie kraje, które jeszcze tego nie zrobiły.

Źródła: tanjug.rs, blic.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE