Home / Bałkany / Kosowo / Trzecia sesja plenarna SAPD – pięć priorytetów dla Kosowa

Trzecia sesja plenarna SAPD – pięć priorytetów dla Kosowa

Rządy prawa, integracja mniejszości, reformy administracyjne, reformy wyborcze oraz rozwój wolnego rynku – to pięć obszarów, w których Kosowo musi poczynić postępy, aby zrobić krok w procesie stabilizacji i stowarzyszenia, powiedział zastępca dyrektora Dyrekcji Generalnej ds. Rozszerzenia w Komisji Europejskiej, Joost Korte.

Słowa te padły na trzeciej sesji plenarnej, która odbyła się w piątek w Prisztinie w związku z dialogiem prowadzonym w ramach procesu stabilizacji i stowarzyszenia (SAPD). Oprócz Koorte wzięli w niej udział m.in. premier Kosowa, Hashim Thaçi, specjalny przedstawiciel UE ds. Kosowa, Samuel Žbogar oraz minister ds. integracji europejskiej, Vlora Çitaku.

– Jesteśmy skłonni pomóc Kosowu na drodze do integracji europejskiej, a porozumienie o stabilizacji i stowarzyszeniu jest bardzo ważnym krokiem w tym procesie – powiedział Korte, dodając, że Kosowo otrzyma tzw. studium wykonalności w sprawie umowy o stabilizacji i stowarzyszeniu, zawierające ww. priorytety.

– Przy realizacji tych pięciu obszarów, które będą kluczowe, wymagamy pełnego poświęcenia politycznego rządu, ale także innych zainteresowanych stron, zwłaszcza parlamentu – podkreślił Korte.

Tymczasem Samuel Žbogar, w imieniu biura UE, obiecał pomoc Kosowu w zintegrowanym zarządzaniu granicami oraz w walce z przestępczością zorganizowaną i korupcją, wyrażając przy tym radość z faktu, iż Kosowo jest krajem bardzo proeuropejskim.

Wnioski z piątkowej sesji w związku z dialogiem prowadzonym w ramach procesu stabilizacji i stowarzyszenia zostaną zawarte w kolejnym raporcie z postępów, który ma zostać opublikowany w połowie października.

 

Źródła: evropaelire.org, balkanweb.com

About Maria Reptowska

KOMENTARZE